Strona główna » Wiadomości » Powstanie połączenie kolejowe Lwów-Warszawa zgodnie z europejskim rozstawem szyn

Powstanie połączenie kolejowe Lwów-Warszawa zgodnie z europejskim rozstawem szyn

Redakcja
Fot. Ukrzaliznytsia/Facebook

Jak informuje PAP, wojskowa administracja obwodu lwowskiego zapowiedziała we Lwowie rozpoczęcie budowy linii kolejowej o europejskim rozstawie torów, przeznaczonej dla ruchu towarowego i pasażerskiego. Linia ta połączy Ukrainę z krajami UE.

Połączymy naszą kolej z siecią europejską. To pierwszy projekt, który zbudujemy w tym roku wspólnie z europejskimi partnerami i darczyńcami – oznajmił wicepremier i minister infrastruktury Ołeksandr Kubrakow podczas niedzielnego forum „Ukraina. Rok 2024” w Kijowie.

Inwestycja ta zostanie zrealizowana dzięki wsparciu finansowemu Amerykańskiej Agencji Rozwoju Międzynarodowego (USAID). Tory powstaną na odcinku o długości 72,9 km, wiodącym z Mościsk do Skniłowa, czyli od granicy z Polską do przedmieść Lwowa. Linię kolejową o rozstawie torów 1520 mm należy przebudować do szerokości 1435 mm.

Tory będą wykorzystywane do ruchu towarowego i pasażerskiego pomiędzy Ukrainą i krajami Unii Europejskiej. Przygotowana została niezbędna dokumentacja budowlana. Obecnie projekt przechodzi ocenę oddziaływania na środowisko naturalne. Prowadzone są też rozmowy z inwestorami na temat kolejnych etapów tego przedsięwzięcia – powiadomiono na stronie internetowej administracji obwodu lwowskiego.

Budowa połączenia Lwów-Warszawa byłaby pierwszym etapem do powstania połączenia Kijów-Warszawa, a w przyszłości mogłaby przyczynić się do powstania KDP na tym odcinku. O takim rozwiązaniu mieliśmy ostatnio okazję rozmawiać z Romanem Nikitovem, doradcą Zarządu Grupy Logistor [FILM].

 

Podobne artykuły

0
Would love your thoughts, please comment.x