Infrastruktura Prawo i przetargi Wiadomości

Ponowny wybór ZUE

Ponowny wybór ZUE Fot. PKP PLK

PKP Polskie Linie Kolejowe po raz drugi uznały za najkorzystniejszą ofertę złożoną przez ZUE w przetargu na roboty na trasie kolejowej Chabówka – Zakopane.

 

Poinformowała o tym sama spółka w komunikacie giełdowym. ZUE powołała się na informacje jakie powzięła w PKP PLK. Przetarg dotyczył zaprojektowania i wykonanie robót dla dwóch zadań. Pierwsze to prace na odcinku linii kolejowej nr 99 Chabówka – Zakopane, a drugie to budowa łącznicy w Chabówce w ciągu linii kolejowych nr 98 Sucha Beskidzka – Chabówka i nr 99 Chabówka – Zakopane.

ZUE złożyła ofertę o wartości 330 mln zł netto 406 mln zł brutto). Projektowanie prac i ich wykonanie ma zająć 42 miesiące. PKP PLK brały pod uwagę przy ocenie ofert cenę brutto (60% wagi oferty), doświadczenie personelu i termin realizacji zadań (po 20%).

Pierwszy przetarg został unieważniony w październiku z powodu błędów rachunkowych, które wykryto w ofercie ZUE. Teraz już takich problemów nie powinno być.

Zakres prac, jakie planują PKP PLK, dotyczy m.in. wymiany ponad 44 km torów oraz przebudowę ponad 100 obiektów inżynieryjnych (mosty, wiadukty, przepusty) i wymianę urządzeń sterowania ruchem. Zmodernizowanych będzie też ponad 60 przejazdów kolejowo-drogowych.

Istotna będzie zwłaszcza budowa łącznicy kolejowej w Chabówce, dzięki której pociągi nie będą musiały zmieniać kierunku jazdy. To zaś skróci czas przejazdu pociągów do Zakopanego o około 30 minut. Inwestycja na odcinku Chabówka-Zakopane to część większego projektu modernizacji całej trasy Kraków – Zakopane o wartości prawie 1 mld zł.