Kadry i ludzie Kolej na świecie Przewozy pasażerskie Wiadomości
Partnerzy działu
partner-dzialu-logo-blueocean

Ponad 60 000 darmowych biletów na połączenia transgraniczne Interrail. Prezent UE dla młodych

Ponad 60 000 darmowych biletów na połączenia transgraniczne Interrail. Prezent UE dla młodych fot. PKP Intercity S.A.

Unia Europejska chcę przeznaczyć 60 tysięcy biletów Interrail, które trafią do młodych ludzi. Z takim biletem będą mogli podróżować przez 30 dni pociągiem po Europie w 2022 roku.

Jak poinformował portal Euractiv, oświadczenie w tej sprawie w Parlamencie Europejskim wydała Mariya Gabriel, komisarz UE ds. innowacji, badań, kultury i edukacji młodzieży. Program DiscoveryEU ma zostać ponownie uruchomiony. Celem programu jest promocja kolei wśród młodszego pokolenia, który dopiero co skończył 18 lat. Program ten ma objąć osoby, które ukończyły 18 rok życia w 2020 roku. W ubiegłych latach program nabierał podobnego wymiaru, natomiast pandemia wprowadziła pewne zamieszanie w jego realizacji. Dlatego też szacuje się, że zgłaszać się do niego będą mogli wszyscy, którzy ukończyli 18 lat w 2020 roku, a zapisy mają ruszyć w październiku br. Patrząc optymistycznie, UE zakłada, że uczestnicy będą mogli wyruszyć w podróże już w marcu 2022 roku. Bilety mają być okresowe, 30-dniowe. Taki bilet będzie można wykorzystać przez rok od wydania – po tym czasie traci ważność.

Od 2022 roku DiscoveryEU będzie finansowany w ramach programu Erasmus+, co oznacza że obywatele spoza Unii Europejskiej również będą mogli ubiegać się o otrzymanie takiego biletu. No właśnie a jak go otrzymać?

Proces aplikacyjny DiscoveryEU wymaga od kandydatów odpowiedzi na sześć pytań dotyczących historii i kultury Europy. Następnie odpowiedzi oceniają urzędnicy Komisji Europejskiej wybierając zwycięzców.

Warto spróbować!

60 tysięcy biletów wydaje się być niedużą liczbą, aczkolwiek to nie wróży od razu, że przesłane odpowiedzi na pytania nie zostaną wybrane przez jury. W 2019 roku do programu zgłosiło się 75 tysięcy osób (na całą Europę). Oczywiście teraz skala jest większa, więc prawdopodobnie tych zgłoszeń będzie analogicznie więcej.

W 2017 r. Eurodeputowani zatwierdzili wniosek o przyznanie wszystkim 18-letnim Europejczykom bezpłatnych biletów Interrail, ale został on odrzucony przez Komisję Europejską, ponieważ szacowana cena 1,6 miliarda euro była zbyt wysoka – o tym informowaliśmy na łamach naszego portalu. Program DiscoveryEU, który obejmował corocznie bilety dla 30 tysięcy 18-latków był pewnego rodzaju kompromisem. Teraz liczba ta ma wzrosnąć do 60 tys., w rezultacie otrzymania finansowania z programu Erasmus+.