NaKolei.pl WiadomościPrzewozy pasażerskie Pomorskie znowu z najwyższym wskaźnikiem wykorzystania kolei. Blisko 50 mln pasażerów w 2021

Pomorskie znowu z najwyższym wskaźnikiem wykorzystania kolei. Blisko 50 mln pasażerów w 2021

MM
Fot. Pomorskie.eu

Urząd Transportu Kolejowego opublikował raport z funkcjonowania rynku kolejowego w Polsce. Okazuje się, że to mieszkańcy Pomorza najczęściej jeżdżą pociągami.

Każdego roku Urząd Transportu Kolejowego bada rynek kolejowych przewozów pasażerskich. Między innymi liczeni są pasażerowie w pociągach. W 2021 r. wskaźnik wykorzystania kolei na Pomorzu wyniósł 19,9.

Po raz kolejny jest to najlepszy wynik w kraju – cieszy się Mieczysław Struk, Marszałek Województwa Pomorskiego.

Ten wskaźnik pokazuje, jak często w ciągu roku jeździmy pociągami.

Warto zaznaczyć, że w pandemicznym 2020 roku wskaźnik ten wynosił 15,9, co również było najwyższą wartością w kraju – dodaje Marszłek.

Na drugim miejscu na podium uplasowało się, liczące dużo więcej mieszkańców, województwo mazowieckie (13,6), a na trzecim Dolny Śląsk (7,8). Wskaźnik dla województwa pomorskiego jest też o prawie 3 razy wyższy niż średnia ogólnopolska.

Przyjmując, że wskaźnik wykorzystania kolei pokazuje mobilność mieszkańców danego regionu z wykorzystaniem transportu kolejowego, to jego wartość w rozbiciu na poszczególne województwa charakteryzuje się znacznym zróżnicowaniem. Od lat najwyższy wskaźnik wykorzystania kolei przypada na województwo pomorskie, co jest ściśle związane z efektywnym wykorzystaniem kolei jako środka transportu miejskiego w tym regionie. W 2021 r. statystyczny mieszkaniec województwa pomorskiego wykonał 19,9 podróży pociągiem w ciągu roku (15,9 w 2020 r. i 26,1 w 2019 r.) – czytamy w raporcie UTK.

46,7 mln pasażerów

Z roku na rok liczba pasażerów w pomorskich pociągach rośnie. Widać również, że po pandemicznych spadkach liczby podróży, mieszkańcy Pomorza wrócili do korzystania z kolei.

W 2021 r. pociągi na Pomorzu przewiozły 46,7 mln pasażerów – informuje marszałek województwa pomorskiego. – Taki wynik najlepiej pokazuje, że nasze konsekwentne stawianie na rozwój transportu kolejowego, to była dobra decyzja – podkreśla Struk.

Plasuje to Pomorze na drugim miejscu w kraju. Pierwsze należy do województwa mazowieckiego, w którym kolej przewiozła około 74 mln pasażerów. Statystyki pokazują również, że na Pomorzu najwięcej pasażerów, bo ponad 8,3 mln, korzysta ze stacji Gdynia Główna, a na drugim miejscu jest stacja Gdańsk Główny, która pomimo przeciągającej się modernizacji, obsłużyła prawie 8 mln podróżnych. Warto dodać, że samorząd województwa realizuje wiele projektów, dzięki którym zwiększy się komfort podróży.

To między innymi elektryfikacja PKM, budowa bajpasu kartuskiego.  Jesteśmy w trakcje zakupu taboru kolejowego zarówno dla aglomeracji, jak i połączeń regionalnych, a niedługo ogłosimy przetarg na zakup składów o napędzie hybrydowym – zapowiada Struk.

Łącznie w najbliższych latach planowany jest zakup aż 35 nowych pociągów.

Skomentuj ten artykuł

Podobne artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuję Polityka prywatności