Kolej jest dla ludzi Przewozy pasażerskie Wiadomości

Podkarpacie: konsultacje rozkładu jazdy

Podkarpacie: konsultacje rozkładu jazdy Fot. Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego

Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego poinformował o rozpoczęciu konsultacji społecznych na temat kształtu rozkładu jazdy pociągów w sezonie 2018/2019.

 

Wnioski w sprawie korekt i zmian w rozkładzie można wysyłać do 23 lutego na specjalnym formularzu, który znajduje się na portalu samorządowym województwa (podkarpackie.pl). Formularz trzeba odesłać na adres poczty elektronicznej: w kolej@podkarpackie.pl. W tytule e-maila trzeba wpisać: „Konsultacje społeczne RJP 2018/2019″.

Można też wysłać tradycyjny list na adres:Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego, Departament Dróg i Publicznego Transportu Zbiorowego, al. Łukasza Cieplińskiego 4, 35-010 Rzeszów

Samorząd zastrzega, że będą odrzucane wnioski anonimowe lub obraźliwe i jeśli nie będą zawierały konkretnej propozycji zmian (wykreślenie lub wpisanie do rozkładu jakiegoś połączenia), a tylko jakieś sugestie.

Mieszkańcy muszą też pamiętać, że samorząd ma wpływ tylko na połączenia w obrębie województwa, wykonywane przez podkarpacki oddział Przewozów Regionalnych, więc nie będą uwzględniane propozycje dotyczące pociągów uruchamianych przez PKP Intercity i międzynarodowych (za wyjątkiem pociągów transgranicznych do Medzilaborec). Nie będą tez przyjmowane uwagi dotyczące stanu linii kolejowych, dworców i przystanków, bo te sprawy leżą w gestii PKP Polskich  Linii Kolejowych i PKP Nieruchomości.

 

Zasady rozkładu

Klienci podkarpackich kolei powinni też pamiętać, że rozkłady jazdy pociągów tworzy się w oparciu o pewne założenia, które trzeba brać pod uwagę przy zgłoszeniach.

Termin konsultacji zamyka się za kilka tygodni, bo tak wynika z polskiego prawa. Wszystkie wnioski dotyczące połączeń kolejowych muszą być składane 9 miesięcy przed wejściem w życie nowe rozkładu (9 grudnia 2018 roku), jeśli mają być realizowane przez cały rok. Termin zgłoszeń jest skrócony do 3 miesięcy w sytuacji, gdy dotyczą korekty już obowiązującego rozkładu jazdy.

Ponadto regulamin przydzielania tras pociągów na sieci kolejowej PKP PLK narzuca następujące stopnie pierwszeństwa pociągów:

1) pasażerskie ekspresowe i międzynarodowe;

2) pasażerskie międzywojewódzkie i wojewódzkie dowożące do pracy tzn. z przyjazdem do wskazanej stacji docelowej w godzinach 05.30 – 08.30;

3) pozostałe pasażerskie międzywojewódzkie;

4) pasażerskie wojewódzkie odwożące z pracy tzn. pociągi odjeżdżające w godzinach 14.30 – 17.30;

5) pozostałe pasażerskie wojewódzkie;

6) towarowe.

 

Tak więc ewentualnie nowe połączenia na Podkarpaciu zostaną wpisane do rozkładu tylko wtedy, gdy nie będą kolidowały z pociągami wyższych kategorii. I każdy wniosek będzie przez marszałka analizowany „pod kątem wpływu na możliwość zapewnienia dojazdów do/z miejsc pracy i nauki, skomunikowań z innymi pociągami, częstotliwości kursowania pociągów na danej trasie, wpływu na rozkład jazdy innych pociągów regionalnych, możliwości realizacji obiegów taboru oraz pod kątem możliwości finansowych Województwa”.

I ten ostatni czynnik może mieć niekiedy decydujące znaczenie, zwłaszcza w sytuacji, gdy proponowane połączenie będzie bardzo nierentowne.