Działania Kolej jest dla ludzi Przewozy pasażerskie

Pociąg do zdrowia na trasie Kielce-Busko-Zdrój

Pociąg do zdrowia na trasie Kielce-Busko-Zdrój fot. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

Pociąg do zdrowia mogli poczuć podróżni z województwa świętokrzyskiego. W przenośni i dosłownie. To już kolejna edycja akcji profilaktycznej zorganizowanej na pokładzie pociągu przez Departament Ochrony Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego w Kielcach.

Akcja ,,Pociąg do zdrowia” to aktywna profilaktyka zdrowotna na terenie regionu świętokrzyskiego. Urząd Marszałkowski Województwa zapewnili podróżującym pociągiem na trasie Kielce-Busko-Zdrój Busko-Zdrój-Kielce bezpłatne badania profilaktyczne. Najmłodsi (i nie tylko) mogli nauczyć się udzielania pierwszej pomocy.

Wydarzenie odbywało się w ramach obchodów 20-lecia województwa świętokrzyskiego.  Z badań i porad naszych specjalistów skorzystało prawie 100 podróżnych. Najmłodsi z zainteresowaniem podpatrywali i potem sami ćwiczyli jak udzielać pierwszej pomocy. – powiedziała Beata Nowak z Departamentu Ochrony Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego.

Instrukcji udzielali przedstawiciele Świętokrzyskiego Centrum Ratownictwa Medycznego i Transportu Sanitarnego. Dużym zainteresowaniem cieszył się instruktaż procesu prawidłowej resuscytacji krążeniowo-oddechowej w sytuacji zagrożenia życia lub nagłego zatrzymania krążenia.

Poniżej film video podsumowujący przejazd, który publikuje Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego:

Hanna Magdziarz i Zdzisława Wanat – Dalach z Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy oraz Anna Sawicka i Grażyna Sławecka z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. św. Rafała w Czerwonej Górze przeprowadzały badania poziomu glukozy we krwi, ciśnienia tętniczego oraz pomiar tlenku węgla w wydychanym powietrzu oraz pomiar szczytowego przepływu wydechowego (PEF). Joanna Chądzyńska ze Świętokrzyskiego Centrum Onkologii w Kielcach, na fantomie pokazywała, jak należy badać piersi.

Podróżujący pociągiem POLREGIO na trasie Busko-Zdrój – Kielce i z powrotem bardzo chwalą zarówno takie akcje jak i przywrócenie kursowania pociągu.