NaKolei.pl WiadomościPrzewozy pasażerskie Po majówce do stolicy dotrą kolejne nowe pociągi dla SKM Warszawa

Po majówce do stolicy dotrą kolejne nowe pociągi dla SKM Warszawa

Redakcja
Fot. Bartek Banaszak

Po majówce do Warszawy dotrą kolejne dwa pociągi Impuls 2 produkowane przez Newag. Obecnie po Warszawie jeździ 6 takich pociągów, tyle że krótszych, bo czteroczłonowych.

Tuż po majówce w stolicy pojawią się dwa kolejne pojazdy produkcji nowosądeckiego Newagu. Tym razem dłuższe – pięcioczłonowe. Sześć nowych, czteroczłonowych Impulsów 2 wozi pasażerów aglomeracji warszawskiej już od kilku tygodni. Pociągi kursujące na linii S2, łączącej lotnisko Chopina z Sulejówkiem, przejechały już w sumie ponad 90 tysięcy kilometrów.

Po zakończeniu testów i przeszkoleniu drużyn pociągowych nowe pojazdy zostaną włączone do obsługi naszej najpopularniejszej linii S1. W dwóch połączonych pięcioczłonach będzie mogło podróżować nawet 1670 osób – mówi Alan Beroud, Prezes Zarządu Szybkiej Kolei Miejskiej. Większa dostępność miejsc w godzinach szczytu podniesie komfort przejazdu. Tego oczekiwali od nas pasażerowie. Ma to też zachęcić nowych do wyboru kolei miejskiej zamiast samochodu. Już porównując pierwsze kwartały tego i ubiegłego roku widzimy znaczny wzrost pasażerów na wszystkich liniach. W okresie od stycznia do końca marca z naszych usług skorzystało ponad 3,8 mln osób. To o niemal 940 tys. więcej niż w roku ubiegłym – dodaje Alan Beroud.

Nowoczesna flota SKM

Dostawy nowych Impulsów dla Szybkiej Kolei Miejskiej realizowane są zgodnie z harmonogramem. Wszystkie pojazdy zostaną przekazane do końca listopada bieżącego roku. Stołeczna kolej, będzie drugim po Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej, przewoźnikiem z najnowocześniejszym taborem w Polsce.

Stało się już niemal tradycją, że realizacja dostaw pojazdów produkowanych przez NEWAG dla Szybkiej Kolei Miejskiej w Warszawie odbywa się przed czasem. Dostarczone jednostki IMPULS 2 wykazują się bardzo wysokim współczynnikiem niezawodności i jestem przekonany, że pojazdy IMPULS 2 w konfiguracji pięcioczłonowej znacząco podniosą komfort podróży zwiększającej się liczby pasażerów – mówi Zbigniew Konieczek, Prezes Zarządu NEWAG S.A.

Inwestycje dzięki środkom z UE

Wartość kontraktu realizowanego przez Newag wynosi blisko 668 milionów złotych brutto, z czego blisko 203 miliony pochodzą z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014–2020. Inwestycja Szybkiej Kolei Miejskiej obejmuje 21 pojazdów: 15 złożonych z 5 członów i 6 złożonych z 4 członów. Do dyspozycji pasażerów będą: ładowarki USB, miejsca na rowery, wózek oraz duży bagaż, a także nowoczesny system informacji i automaty biletowe. Na pokładzie znajdą się także ratujące życie defibrylatory AED. Umowa z Newagiem obejmuje także przeszkolenie pracowników w zakresie obsługi pociągów oraz siedmioletnie serwisowanie.

Fot. Bartek Banaszak

Fot. Bartek Banaszak

Fot. Bartek Banaszak

Skomentuj ten artykuł

Podobne artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuję Polityka prywatności