NaKolei.pl WiadomościInfrastruktura PLK rozpoczęły pracę przy wymianie toru na odcinku Chojnice – Lipusz na LK nr 211

PLK rozpoczęły pracę przy wymianie toru na odcinku Chojnice – Lipusz na LK nr 211

Redakcja
Prace prowadzone na LK nr 211 na odcinku Brusy - Lipusz w kwietniu 2020 roku. Fot. PKP PLK S.A.

Krótsze podróże z Chojnic do Kościerzyny zapewni kolejny etap prac PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. Wymienione będzie ok 20 km torów. Montowane są nowe urządzenia sterowania ruchem, zwiększy się poziom bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo-drogowych. 

Rozpoczynają się prace przy wymianie toru na długości około 20 km na odcinku Chojnice – Lipusz. Wymienione zostaną podkłady oraz szyny. Zakres robót wymaga wprowadzenia zastępczej komunikacji autobusowej między Chojnicami a Kościerzyną, która zaczęła obowiązywać od niedzieli 14 marca. Zakończenie prac za 20,3 mln zł. przewidziano w połowie czerwca br. Wykonawcą jest Pomorskie Przedsiębiorstwo Mechaniczno – Torowe Sp. z o.o.

Zadanie jest kontynuacją prac prowadzonych w ostatnich latach. PLK za prawie 54 mln zł ze środków budżetowych wymieniły szyny i podkłady na ponad 30-kilometrowym odcinku. Poprawiono stan 55 przejazdów kolejowo-drogowych, m. in. w Żabnie koło Chojnic, Lubni i Brusach. Wyremontowano dwa wiadukty kolejowe w Chojnicach i Lipuszu, co przełożyło się na poprawę poziomu bezpieczeństwa w ruchu pociągów.

Na odcinku Chojnice – Brusy, montowane są nowe urządzenia systemu sterowania ruchem, dzięki którym zwiększy się  prędkość pociągów. Poziom bezpieczeństwa na styku dróg i torów zwiększy sygnalizacja na trzech przejazdach kolejowo-drogowych: na drodze Klawkowo – Krojanty, przy parkingu leśnym za przystankiem Męcikał oraz obok przystanku Żabno koło Chojnic. Zakończenie prac planowane do końca roku . Wartość robót to 4,5 mln zł. Prace wykonują Zakłady Automatyki i Telekomunikacji Sp. z o.o. w Gdyni.

Po zakończeniu wszystkich prac i uzyskaniu wymaganych pozwoleń, pociągi pasażerskie między Chojnicami i Kościerzyną pojadą z prędkością do 120 km/h zamiast 50-80 km/h. Podróż pomiędzy miastami skróci się o około 20 minut i zajmie około godzinę.

Skomentuj ten artykuł

Podobne artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuję Polityka prywatności