Infrastruktura Wiadomości
Partnerzy działu
partner-dzialu-logo-blueocean

PLK kupują specjalistyczny pojazd do kontroli mostów i wiaduktów

PLK kupują specjalistyczny pojazd do kontroli mostów i wiaduktów Fot. PKP PLK

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę za 4,8 mln zł na zakup maszyny jeżdżącej po torach i drogach
z koszem na wysięgniku. Pojazd będzie wykorzystany do przeglądu ponad 6000 obiektów PLK- informuje spółka. 

Pojazd zapewni lepsze badania techniczne dużych obiektów, np. mostów na Wiśle w Toruniu, Grudziądzu czy Dęblinie. Zastosowanie wysięgnika z koszem o zasięgu około 16 metrów umożliwi przeglądy trudno dostępnych miejsc na około 6400 obiektach. Będzie on jeździł po torach i drogach, co umożliwi sprawne dotarcie do wszystkich miejsc.

Inwestycje w sprzęt, zwiększający poziom bezpieczeństwa na torach, to jedno z działań PKP Polskich Linii Kolejowych S.A., zarządcy infrastruktury, które gwarantują sprawne kursowanie pociągów na sieci kolejowej. Konsekwentnie dążymy do celu, jakim jest bezpieczna, komfortowa i punktualna polska kolej – powiedział Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury.

Nowy, dwudrogowy pojazd do kontroli mostów i obiektów inżynieryjnych to kolejna inwestycja PLK dla poprawy bezpieczeństwa ruchu kolejowego i sprawnego kursowania pociągów. Za 250 mln zł w ramach unijnego projektu „Poprawa bezpieczeństwa ruchu kolejowego poprzez zakup specjalistycznego sprzętu technicznego” spółka zakupiła 47 specjalistycznych pojazdów, które  wzmocniły kolejowe zespoły techniczne na terenie całego kraju – dodał Ireneusz Merchel, prezes PKP PLK.

Maszynę do przeglądu mostów dostarczy Copma Polska Sp. z o.o. Odbiór planowany jest na koniec roku. Pojazd będzie wykorzystywany na sieci kolejowej w zarządzie PLK.

Wózki z napędem spalinowym

Spółka informuje, że na sieci kolejowej wykorzystywanych jest już 6 nowych wózków z napędem spalinowym, które zapewniają sprawny przewóz materiałów i specjalistycznego sprzętu do prac interwencyjnych na liniach kolejowych. Pojazdami dysponują zespoły techniczne m.in. na Śląsku, Mazowszu i na Lubelszczyźnie.

Zakup 36 wózków motorowych umożliwi szybsze prowadzenie prac interwencyjnych i usuwanie usterek na sieci kolejowej. Nowe wózki są szybsze i silniejsze od obecnie używanych – jeżdżą nawet 100 km/h. Pojazdy posiadają żuraw do wyładunku materiałów i mogą odśnieżać tory- czytamy w komunikacie.

6 nowoczesnych wózków motorowych wzmocniło już zespoły techniczne w Bydgoszczy, Łodzi, Wałbrzychu, Krakowie, Gdyni i Poznaniu. Następne 15 pojazdów zasili w tym roku zakłady m.in. w Białymstoku i Rzeszowie.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. kupiły także dwie wysokowydajne podbijarki torowe i jedną rozjazdową. Nowe maszyny sprawnie wyregulują położenie torów i rozjazdów, aby pociągi mogły jeździć szybko i bezpiecznie. Istotnym efektem ich pracy jest możliwość przywrócenia ruchu z prędkością rozkładową zaraz po podbiciu toru, bez wprowadzania czasowych ograniczeń prędkości.

PLK podpisały także umowę na zakup profilarki tłucznia. Dzięki inwestycji będzie możliwe szybkie wykonywanie prac związanych z profilowaniem podsypki w torze, co także przełoży się na sprawniejsze i bezpieczniejsze podróże. Wszystkie maszyny zakupione w ramach projektu  zostaną dostarczone do 2021 r. Inwestycja zapewni bezpieczną eksploatację linii kolejowych i ciągłość ruchu pociągów- czytamy.