Przewozy towarowe Tabor Wiadomości
Partnerzy działu

Przewozy towarowe

Przewozy towarowe · aktualności · statystyki · PKP Cargo· przewoźnicy. Na portalu NaKolei.pl publikujemy najnowsze informacje związane z: Przewozy towarowe.

PKP Cargo wycofuje lokomotywy

PKP Cargo wycofuje lokomotywy Fot. PKP Cargo

Największy towarowy przewoźnik ze złomuje prawie 70 najstarszych lokomotyw, które nie nadawały się już do dalszej eksploatacji.

 Z ilostanu PKP Cargo skreślono 68 elektrowozów typu ET22. Chodzi o pojazdy już bardzo mocno wyeksploatowane, bo lokomotywy te zostały wyprodukowane jeszcze w latach 1975-1980 we wrocławskim PaFaWagu. Liczyły więc już nawet ponad 40 lat i przejechały setki tysięcy kilometrów.

Z komunikatu przewoźnika wynika, że ostatni raz gruntowne naprawy rewizyjne elektrowozy ET22 przechodziły w latach 2003 – 2005 i teraz kolejna modernizacja jest już bezcelowa, gdyż lokomotywy w praktyce nadają się już tylko do wycofania z eksploatacji, gdyż ich dalsze użytkowanie groziłoby bezpieczeństwu ruchu kolejowego. W użytkowaniu będą w dalszym ciągu inne pojazdy ET22, które były wyprodukowane w późniejszych latach i ich stan techniczny jest dobry.

Jak wynika z danych dawnego PaFaWag, lokomotywy ET22 były wytwarzane przez 20 lat (1969 – 1989). Była to udana konstrukcja i te elektrowozy były i są podstawowym wyposażeniem PKP Cargo, gdyż przewoźnik dopiero niedawno rozpoczął proces wymiany taboru na nowszy. Prawie 20 metrowa lokomotywa ET22 ma masę 120 ton i może się rozpędzać do około 120 km/h.