NaKolei.pl WiadomościEkonomia i rynek PKP CARGO szybko odbudowuje swoją pozycję rynkową po pandemii

PKP CARGO szybko odbudowuje swoją pozycję rynkową po pandemii

Redakcja

Sierpień był kolejnym miesiącem wzrostu udziałów Grupy PKP CARGO w rynku towarowych przewozów kolejowych w Polsce – tak wynika z informacji GUS.

Grupa PKP CARGO systematycznie odbudowuje swoją pozycję biznesową po pandemii i po ośmiu miesiącach 2021 roku jej udziały rynkowe wyniosły 39,2 proc. według masy towarowej – to o około 0,7 p.p. więcej licząc rok do roku. Podobny wzrost dotyczy pracy przewozowej, gdzie udziały Grupy PKP CARGO w okresie styczeń-sierpień wyniosły ponad 42,4 proc.

 Nasze udziały w rynku rosną dynamicznie od początku 2021 roku, gdyż według masy wzrosły o 2,1 punktu procentowego. Podobna sytuacja jest w przypadku udziałów w rynku według pracy przewozowej, które na koniec sierpnia były wyższe aniżeli na początku roku o ponad 1,8  punktu procentowego – mówi Czesław Warsewicz, prezes PKP CARGO S.A.

Głównym powodem takiej sytuacji jest to, że w sierpniu br. Grupa PKP CARGO ponownie wykazała wyższy niż u konkurencyjnych operatorów kolejowych łącznie wzrost przewozów licząc rok do roku i to zarówno w ujęciu masy towarowej, jak i pracy przewozowej. Pociągi pod szyldem PKP CARGO w poprzednim miesiącu przetransportowały 8,1 mln ton towarów, czyli jest to wzrost o 11,8 proc. r/r, podczas gdy konkurencja odnotowała wzrost przewozów o  9,9  proc. (do 12,3 mln ton). W tym samym okresie wykonana przez Grupę PKP CARGO praca przewozowa wzrosła w stosunku do sierpnia 2020 roku o 10,3 proc. – do 2,0 mld tkm, podczas gdy pozostali przewoźnicy odnotowali wzrost pracy przewozowej tylko o 3,2 proc.

Jednocześnie Grupa PKP CARGO w porównaniu do lipca 2021 roku odnotowała wyższe wzrosty przewozów niż konkurencja. W PKP CARGO było to 1,9 proc. wzrostu według masy towarowej i 3,6 proc. w ujęciu pracy przewozowej, podczas gdy konkurencyjni przewoźnicy mieli dynamikę wzrostu odpowiednio o 0,6 proc. i 0,5 proc.

– Przewozy realizowane w III kwartale są już na zbliżonym poziomie jak w 2019 roku i znacznie wyższe aniżeli w 2020 roku. Spółka liczy na dalsze utrzymanie tego pozytywnego trendu w  kolejnych miesiącach bieżącego roku – podkreślił Czesław Warsewicz.

Takie same korzystne dla PKP CARGO tendencje widać w całym 2021 roku. Od stycznia do sierpnia przewieziono koleją łącznie 154,3 mln ton towarów, czyli o 10,9 proc. więcej niż w  2020 roku. Przy czym przewozy Grupy PKP CARGO sięgnęły 60,5 mln ton, czyli zwiększyły się w ujęciu rocznym o 13 proc., podczas gdy u konkurentów łącznie dynamika wzrostu przewozów wyniosła w tym czasie 9,6 proc. Wykonana przez kolej praca przewozowa wyniosła natomiast 35,4 mld tkm – to o 9,3 proc. więcej r/r. Grupa PKP CARGO odnotowała w tym czasie wzrost o 11,1 proc., a konkurencyjni przewoźnicy o 8 proc.

Największy polski przewoźnik odnotował w sierpniu wzrost przewozów praktycznie we wszystkich grupach towarowych, tak w masowych, jak i intermodalnych. Na korzyść PKP  CARGO i całego rynku kolejowego działa utrzymująca się wysoka koniunktura w  przemyśle. W sierpniu wolumen produkcji przemysłowej zwiększył się o ponad 13 proc. i  dotyczył 29 z 34 gałęzi przemysłu, w tym w szczególności działów kluczowych z punktu widzenia potencjalnych przewozów Grupy PKP CARGO, takich jak: produkcja metali i wyrobów z metali, chemikaliów, koksu i produktów rafinacji ropy naftowej, drewna i wyrobów z drewna oraz wydobycie węgla kamiennego. Ponadto w sierpniu o ponad 10 proc. wzrósł również wolumen produkcji budowlano-montażowej w stosunku do sierpnia 2020 roku.

Skomentuj ten artykuł

Podobne artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuję Polityka prywatności