Strona główna » Opinie » Działania » Pierwszy w Polsce Daromat stanął na dworcu w Warszawie

Pierwszy w Polsce Daromat stanął na dworcu w Warszawie

Adrian Izydorek
Fot. PKP S.A.

Na dworcu Warszawa Centralna uruchomiono pierwszy w Polsce „daromat”. Urządzenie umożliwia wpłatę dowolnej kwoty na rzecz ofiar konfliktu w Syrii. 

Wczoraj, 26 lutego br., w holu głównym dworca Warszawa Centralna, Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie zainaugurowało akcję „Chleb dla Syrii”. Na dworcu centralnym uruchomiono pierwszy „daromat”, za pośrednictwem którego można przekazać darowiznę na rzecz ofiar konfliktu w Syrii. Urządzenie umożliwia wpłatę dowolnej kwoty na rzecz kampanii za pomocą karty płatniczej.

Na Konferencji z okazji uruchomienia pierwszego „daromatu” obecni byli: Pan Janusz Kowalski – Wiceminister Aktywów Państwowych, ks. prof. Waldemar Cisło – Dyrektor Sekcji Polskiej Pomoc Kościołowi w Potrzebie, Pan Krzysztof Mamiński – Prezes PKP S.A. oraz Pan dr inż. Józef Hałyk – Komendant Główny Straży Ochrony Kolei.

Celem kampanii jest uświadomienie światu dramatu ludności cywilnej w Syrii, okazanie solidarności z najbardziej cierpiącymi oraz zebranie środków na zakup potrzebnych rzeczy: żywności i odzieży, a także utworzenie kilku piekarni i zapewnienie ludności dostępu do chleba oraz kilkudziesięciu miejsc pracy.

Wiceminister Aktywów Państwowych, Pan Janusz Kowalski zadeklarował, że polska infrastruktura, w tym między innymi kolejowa, jest otwarta na współpracę ze wszystkimi organizacjami pozarządowymi, które chcą pomagać potrzebującym.

Dlaczego Syria? W Syrii mamy od dziewięciu lat wojnę, w Syrii połowa społeczeństwa, czyli 13 mln osób wymaga natychmiastowej pomocy humanitarnej, w Syrii mamy głód, w Syrii mamy 80-proc. bezrobocie, w Syrii więcej osób umiera z chłodu, braku dostępu do szpitali niż od bomb – powiedział ks. prof. Waldemar Cisło, Dyrektor Sekcji Polskiej Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

Jak zapewnił Prezes PKP S.A. Pan Krzysztof Mamiński, „daromaty” będą sukcesywnie instalowane na kolejnych dworcach m.in. w Gdyni, Poznaniu, Wrocławiu i Krakowie.

Podobne artykuły

0
Would love your thoughts, please comment.x