Przewozy pasażerskie Tabor
Partnerzy działu

Pierwszy Pesa Elf 2 dla Kolei Małopolskich wyprodukowany przed terminem! [ZDJĘCIA]

Pierwszy Pesa Elf 2 dla Kolei Małopolskich wyprodukowany przed terminem! [ZDJĘCIA] Fot. FB / Koleje Małopolskie

Pierwszy Elf 2 dla Kolei Małopolskich w niedalekiej przyszłości trafi do przewoźnika. Nowy pojazd przechodzi testy w Bydgoszczy, a już wkrótce wyruszy na Tor Doświadczalny w Żmigrodzie.

Wszystko wskazuje na to, że już wkrótce do Kolei Małopolskich trafi nowy Elf 2 wyprodukowany przez bydgoskiego producenta – Pesa. To pierwszy z czterech zamówionych elektrycznych zespołów trakcyjnych. Przypomnijmy, że uroczyste podpisanie umowy miało miejsce 28 października 2019 roku. W uroczystym podpisaniu kontraktu udział wzięli m.in. wicemarszałek Łukasz Smółka, Bogdan Kondratowicz, prezes Kolei Małopolskich i Krzysztof Zdziarski, wiceprezes zarządu PESA Bydgoszcz.

Jak dowiedział się portal NaKolei.pl, pierwszy Elf 2 dla Kolei Małopolskich obecnie przechodzi testy w Bydgoszczy, a już wkrótce wyruszy do Żmigrodu, na Tor Doświadczalny Instytutu Kolejnictwa. Nowy EZT wyruszył na testy szybciej niż zakładał harmonogram. Natomiast pozostałe 3 pojazdy są obecnie produkowane. Wygląda na to, że Pesa zrealizuje kontrakt przed terminem, gdyż według umowy producent ma 22 miesiące na dostawę 4 składów.

Elfy 2 dla Kolei Małopolskich będą wyposażone nie tylko w klimatyzację, ale także dodatkowe udogodnienia dla osób podróżujących z małymi dziećmi. Pojazdy przystosowane będą również do potrzeb osób niepełnosprawnych. Zostaną wyposażone w windę oraz strefy do mocowania wózków inwalidzkich. W każdym pociągu zostaną zainstalowane systemy służące do monitoringu, informacji pasażerskiej, zliczania pasażerów i pomiaru punktualności. Pasażerowie będą mogli korzystać z bezprzewodowego dostępu do Internetu za pomocą sieci Wi-Fi.

Fot. FB / Koleje Małopolskie
Fot. FB / Koleje Małopolskie
Fot. FB / Koleje Małopolskie