Wiadomości

Ósma rocznica katastrofy pod Szczekocinami

Ósma rocznica katastrofy pod Szczekocinami Fot. UTK

To już ósma rocznica katastrofy pod Szczekocinami. Pamiętamy i będziemy pamiętać o tragicznie zmarłych w jednym z najtragiczniejszych wypadkach kolejowych w Polsce.

3 marca 2012 roku doszło do jednego z najtragiczniejszych wypadków kolejowych w ostatnich latach. O godzinie 20:55 na linii kolejowej nr 64 Koniecpol – Kozłów, niedaleko odgałęzienia na Centralną Magistralę Kolejową. Zderzyły się czołowo pociągi TLK „Brzechwa” relacji Przemyśl Główny – Warszawa Wschodnia i interREGIO „Jan Matejko” relacji Warszawa Wschodnia – Kraków Główny. Wagony TLK były prowadzone lokomotywą EP09-035, natomiast skład interREGIO lokomotywą ET22-1105.

W wypadku zginęło 16 osób, w tym 5 kolejarzy, a 57 zostało rannych. Całkowicie zniszczone zostały 2 lokomotywy i 4 wagony pasażerskie. Poważnym uszkodzeniom uległo 7 wagonów pasażerskich, a także nawierzchnia i sieć trakcyjna w miejscu zdarzenia.

Obchody 8 rocznicy katastrofy kolejowej

Uroczystości odbyły się w niedzielę, 1 marca w miejscu wypadku. Rozpoczęły się mszą święta w Kościele Narodzenia NMP w Goleniowach.

Udział w obchodach wzięli m.in Wicestarosta Powiatu Zawierciańskiego – Paweł Sokół, Burmistrz Miasta i Gminy Szczekociny – Jacek Lipa, Przewodnicząca Rady Miasta i Gminy Szczekociny – Jolanta Wójcik, Radni  i Sołtysi Miasta i Gminy Szczekociny, Proboszcz Parafii NMP w Goleniowach – ks. Leszek Sobczyk. W modlitwie i uroczystości przy tablicy pamiątkowej uczestniczyli również samorządowcy, kolejarze, członkowie rodzin ofiar oraz mieszkańcy. Wiele  z obecnych osób  brało czynny udział w akcji bezpośrednio po wypadku.

Fot. Gmina Szczekociny

Przed tablicą upamiętniającą tragiczne wydarzenia zostały złożone kwiaty i zapalone symboliczne znicze.

Przedstawiciele Urzędu Transportu Kolejowego wzięli udział w uroczystościach rocznicowych katastrofy kolejowej pod Szczekocinami. Odbyły się w niedzielę 1 marca w miejscu wypadku.

Prezes Urzędu Transportu Kolejowego podjął szereg działań prowadzących do podniesienia standardów bezpieczeństwa na kolei. Wszelkie działania w celu zmniejszenia liczby wypadków mają dla UTK priorytetowe znaczenie. Na poziom bezpieczeństwa na kolei, oprócz aspektów technicznych związanych z wyposażeniem pojazdów, ich modernizacją i utrzymaniem, bardzo duży wpływ mają kwalifikacje i świadomość pracowników – dlatego ważne jest ich podnoszenie wśród personelu kolejowego.

Jedną z kluczowych inicjatyw UTK dla poprawy bezpieczeństwa są również działania promujące kulturę bezpieczeństwa wśród pasażerów kolei, użytkowników dróg i całego społeczeństwa.

InterREGIO kilka godzin przed katastrofą

Nagranie przedstawia odjazd pociągu interREGIO “Jan Matejko” ze stacji Warszawa Centralna, 3 marca 2012 roku, kilka godzin przed zderzeniem z pociągiem TLK “Brzechwa”.