Przewozy towarowe Wiadomości
Partnerzy działu

Przewozy towarowe

Przewozy towarowe · aktualności · statystyki · PKP Cargo· przewoźnicy. Na portalu NaKolei.pl publikujemy najnowsze informacje związane z: Przewozy towarowe.

ORLEN po 12 latach wznawia kolejowe dostawy produktów naftowych na Łotwę

ORLEN po 12 latach wznawia kolejowe dostawy produktów naftowych na Łotwę Fot. Twitter

Dziś, w sobotę wyruszyła pierwsza od 12 lat kolejowa dostawa produktów naftowych z Rafinerii Możejki na Łotwę. Działanie te może poprawić konkurencyjność litewskiej rafinerii należącej do PKN Orlen.

Koleje litewskie na mocy porozumienia z ORLEN Lietuva, spółką z Grupy ORLEN,  pod koniec ubiegłego roku odbudowały 19 km odcinek torów z Możejek do Renge, po którym teraz trafią produkty naftowe wysłane na Łotwę. Rafineria w Możejkach odzyskała tym samym najkrótsze połączenie kolejowe z Łotwą, które zostało zdemontowane w 2008 r., przez Koleje Litweskie w wyniku sporu z Orlen Lietuva o taryfy za przewóz ładunku koleją. Wtedy to Komisja Europejska nałożyła 28 mln euro kary dla Kolei Litewskich za usunięcie torów.

Mat. Komisja Europejska

PKN ORLEN przez niemal 10 lat bezskutecznie domagał się odbudowy tego odcinka. Sprawa stała się priorytetem dla Daniela Obajtka, Prezesa Zarządu Koncernu, który w pierwszych miesiącach swojego urzędowania wynegocjował i podpisał z litewskim rządem oraz Kolejami litewskimi memorandum, gwarantujące przywrócenie transportu kolejowego na linii Możejki – Renge.

Zakład w Możejkach należący do ORLEN Lietuva jest jedyną rafinerią w krajach bałtyckich. Od niedawna jest też elementem zintegrowanego łańcucha petrochemicznego PKN ORLEN. Spółka pozostanie istotną częścią Grupy, zapewniając dostawy produktów ropopochodnych na rynki Litwy, Łotwy, Estonii i Polski.

Źródło: Twitter / NaKolei.pl / BiznesAlert