NaKolei.pl WiadomościPrzewozy pasażerskie Od grudnia zawieszone połączenia kolejowe na linii Sławków – Katowice

Od grudnia zawieszone połączenia kolejowe na linii Sławków – Katowice

MM
Fot. SebastianK / Ilostan.forumkolejowe.pl

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia poinformowała o wstrzymaniu od grudnia dofinansowania połączeń kolejowych na linii Sławków – Katowice. Powodem jest remont infrastruktury kolejowej.

Władze Sławkowa poinformowały o wstrzymaniu wraz z wejściem nowego rozkładu jazdy dofinansowania połączeń kolejowych na linii Sławków – Katowice. Chodzi o dodatkowe połączenia, które zostały wprowadzone rok temu. Jeszcze wiosną wydawało się, że kursowanie pociągów zapewniających komfortowe połączenie mieszkańcom Sławkowa ze stolicą województwa jest niezagrożone. Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia w porozumieniu z POLREGIO zaplanowała na sezon 2022/2023 taką samą liczbę kursów jak dotychczas.

Jednak GZM otrzymała od zarządcy infrastruktury – PKP PLK – informację o ozpoczynającym się remontem węzła kolejowego Katowice. Zaproponowane przez PKP PLK SA połączenia zastępcze czyniłyby z kolei podróż ze Sławkowa do Katowic dłuższą i bardziej skomplikowaną niż aktualnie istniejące połączenia autobusowe do stolicy województwa z przesiadką w Dąbrowie Górniczej.

Nie mamy niestety wpływu na rozpoczynające się prace remontowe związane z modernizacją węzła kolejowego Katowice i wynikające z tego utrudnienia. W piśmie do władz Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii zwróciłem się z prośbą o pisemną deklarację powrotu do dofinansowania tych połączeń po zakończeniu prac modernizacyjnych. Metropolia wyraziła zainteresowanie powrotem do tematu po zakończeniu inwestycji przez kolej – mówi burmistrz Sławkowa Rafał Adamczyk

Zaplanowane przez zarządcę infrastruktury kolejowej prace inwestycyjne obejmą między innymi odcinki Sosnowiec Główny – Katowice Zawodzie, Mysłowice – Katowice Zawodzie, Sosnowiec Południowy – Sosnowiec Główny i Sosnowiec Kazimierz – Sosnowiec Maczki. Wszystkie one wiązać będą się z poważnymi problemami dla pasażerów. Celem prac jest usprawnienie w prowadzeniu ruchu kolejowego na magistralach, zwiększenie prędkości szlakowych i budowa nowych przystanków. W efekcie, po przejściowych choć dotkliwych utrudnieniach doprowadzić mają one do wzrostu atrakcyjności połączeń kolejowych w obsłudze komunikacyjnej Dąbrowy Górniczej, Sławkowa i Sosnowca.

Podobne artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuję Polityka prywatności