Strona główna » Wiadomości » Przewozy pasażerskie » Od 12 czerwca po 20 latach wracają pociągi Zielona Góra – Guben. Na odcinku transgranicznym bezpłatnie!

Od 12 czerwca po 20 latach wracają pociągi Zielona Góra – Guben. Na odcinku transgranicznym bezpłatnie!

Adrian Izydorek
Fot. Pesa Bydgoszcz

Od 12 czerwca wracają pociągi na linię kolejową nr 358 na odcinku Zielona Góra – Guben. Znamy szczegóły co do powrotu połączenia, rozkład jazdy i ceny biletów.

W niedzielę wejdzie w życie wakacyjna korekta rozkładu jazdy. Tym samym od 12 czerwca, po 20 latach przerwy uda się przywrócić połączenie łączące Zieloną Górę z niemieckim Guben.

Jak jest wola to się znajduje rozwiązanie. W tym wypadku mamy do czynienia z taką sytuacją. Grupa partnerów, samorządy, instytucje postanowiły coś wspólnie zrobić i poszukać rozwiązania do czegoś, co wydawało się niezwykle trudne, choćby z tego faktu, że wcześniejsze 20 lat zrobić się tego nie udało – powiedział Marcin Jabłoński, Członek Zarządu Województwa Lubuskiego.

Z głęboką uwagą śledziliśmy zapowiedzi przywrócenia tej linii. Byliśmy przekonani, że do tego dojdzie. Bardzo nam się podoba wola i chęć przywracania połączeń transgranicznych – mówił Wiesław Szafrański, Dyrektor Zarządzający ds. Operacyjnych w POLREGIO.

20 lat temu, a dokładniej 6 października 2002 roku zawieszono ruch regularnych pociągów pasażerskich na odcinku Czerwieńsk – Guben. W momencie zawieszenia, odcinek obsługiwały dwie pary pociągów. Teraz natomiast, od 12 czerwca pociągi będą jeździć póki co weekendowo: w sobotę będą to trzy pary pociągów, w niedziele natomiast dwie.

Ta linia była wykorzystywana przez ostatnie 20 lat do przewozów towarowych. Od 12 czerwca wznawiamy te połączenie między Zieloną Górą a Guben. Na razie mają one charakter weekendowy, ale myślę że za parę dni zaczynamy wakacje, więc myślę że będzie można korzystać z tego, żeby dojechać do atrakcyjnego Gubina i Guben. Z Guben mamy dalej połączenia dalej do Niemiec – powiedział podczas dzisiejszej konferencji Zastępca Dyrektora Departamentu Infrastruktury i Komunikacji UMWL Piotr Tykwiński

Ma to być dopiero początek rozwoju oferty, Samorząd przy współpracy z POLREGIO planują wraz z wejściem w życie rocznego rozkładu  jazdy (czyli od grudnia br.) uruchomiać 6 par pociągów.

Co obsłuży połączenie?

Aby możliwe byłoby przywrócenie ruchu pasażerskiego na linii, PKP PLK przeprowadziły inwestycję wartą 1,7 mln zł. To było przystosowanie linii do ruchu pociągów pasażerskich oraz odtworzenie przystanków w miejscowościach na szlaku.

Przy dobrej współpracy z regionalnym oddziałem PLK, najpierw dokonaliśmy wspólnego objazdu technicznego tej linii. Później PKP PLK pochyliły się nad tym co można zrobić, aby uruchomić połączenia i pasażer był w dobry sposób obsłużony. Okazało się, że w krótkim czasie wygospodarowali 1,7 mln zł – mówił dalej  Tykwiński.

Prędkość na szlaku będzie ograniczona. Natomiast Samorząd stara się o zgodę PKP PLK ws. podniesienia prędkości przejazdowej dla szynbousów.

To jest oczywiście początek, należy tam dążyć do zwiększenia prędkości. Mamy nadzieję, że PLK przychyli się do naszego wniosku, żeby podnieść prędkość przejazdową dla szynobusów – tłumaczy Tykwiński.

Jak informuje Szafrański, POLREGIO planuje obsługę połączenia przez szynbous Pesy Bydgoszcz: SA139.

POLREGIO podchodzi do tego połączenia bardzo poważnie. Chcemy żeby tę linię obsługiwały nowoczesne pojazdy Pesy czyli SA139. Myślę, że nie będzie problemu o to, żeby potoki podróżnych były w takich ilościach jak oczekuje samorząd województwa.

Koszt uruchomienia i ceny biletów

Samorząd, aby uruchomić nowe połączenie na start musiał wyłożyć 343 tys. zł, które zapewni weekendową obsługę 3 par pociągów w sobotę i dwóch par w niedzielę. Natomiast od grudnia, kiedy będzie jeździć 6 par pociągów do grudnia 2023 roku, samorząd będzie musiał dofinansować przewozy kwotą 5,8 mln zł.

Jeżeli chodzi o przykładowe ceny biletów, to mają one wyglądać w następujący sposób:

  • Zielona Góra – Gubin: 18,60 zł;
  • Zielona Góra – Krosno Odrzański: 11,90 zł;
  • Krosno Odrzańskie – Gubin: 10,20 zł;
  • Gubin – Guben: 0,00 zł.

Samorząd wynegocjował z niemiecką stroną, że na odcinku transgranicznym, czyli na odcinku Gubin-Guben pasażerowie będą podróżować bezpłatnie (podróż na tym odcinku zajmie około 7 minut).

Rozkład jazdy

Czas przejazdu z Zielonej Góry do Guben ma zająć około 1 godz. 23 min.

Sobotni rozkład jazdy ma wyglądać w następujący sposób:

  • Odjazd z Zielonej Góry o godzinie 7:45 – przyjazd do Guben o 9:08
  • Zielona Góra Gł. (13:23) – Guben (14:50)
  • Zielona Góra Gł. (16:50) – Guben (18:13)

Odjazdy z Guben o godz.: 9:18, 15:02, 18:23.

W niedziele natomiast pociągi z Zielonej Góry będą odjeżdżać o godzinie 7:45 i 16:50, czasy przyjazdów do Guben takie same jak w przypadku soboty.

Podobne artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuję Polityka prywatności

0
Would love your thoughts, please comment.x