NaKolei.pl WiadomościKolej na świecie ÖBB kupuje piętrowe EZT-y od Stadlera. Kissy zasilą flotę RailJet-ów

ÖBB kupuje piętrowe EZT-y od Stadlera. Kissy zasilą flotę RailJet-ów

Redakcja
Mat. Stadler

Austriackie Koleje Federalne (ÖBB) zamówiły 35 nowych piętrowych zespołów trakcyjnych KISS od Stadlera. Oprócz 14 pociągów do obsługi połączeń dalekobieżnych, Stadler dostarczy również 21 pojazdów KISS do transportu regionalnego i aglomeracyjnego.

Zamówienie zostało złożone na podstawie podpisanej w 2022 roku umowy ramowej – więcej informacji. Umowa ramowa obejmuje dostawę do 186 piętrowych zespołów trakcyjnych, z czego zakontraktowano już dostawy 76 jednostek. Podpisana dzisiaj umowa wykonawcza opiewa na kwotę 600 mln euro i obejmuje dostawę 35 EZT-ów, z czego 14 to jednostki sześcioczłonowe (tak jak w przypadku klienta ze Słowacji, taki EZT został zaprezentowany na targach w Ostrawie – więcej informacji), natomiast 21 zamówionych pojazdów to jednostki czteroczłonowe. Realizację dostawy nowych pociągów zaplanowano w połowie 2026 roku.

Stadler i ÖBB postawiły sobie za cel wspólną modernizację austriackiego transportu kolejowego. Dzięki wysokiej innowacyjności, nasz model KISS jest niezbędnym rozwiązaniem dla przyjaznego dla pasażerów i środowiska transportu kolejowego – zarówno na trasach lokalnych, jak i dalekobieżnych. Chcielibyśmy podziękować ÖBB za okazane nam zaufanie. Z niecierpliwością czekamy na współpracę w celu dostarczenia kolejnej generacji piętrowych zespołów trakcyjnych dla Austrii – powiedział Peter Spuhler, Prezes Zarządu Stadler.

W ÖBB trwa boom na przewozy pasażerskie: Transport dalekobieżny odnotował łącznie 41,6 miliona pasażerów w 2022 roku – przewyższając nawet nasz poprzedni rekordowy rok 2019. Jesteśmy nie tylko bardzo dumni z tego wyniku, ale wdrażamy również inne środki w celu dalszego zwiększenia przepustowości naszych pociągów. Inwestujemy w serce naszej usługi dalekobieżnej – Railjet – i po raz pierwszy dodamy nowoczesne piętrowe pociągi Railjet do istniejącej floty – mówi prezes ÖBB Andreas Matthä.

Więcej o Kiss-ach

Od 2010 roku EZT-y KISS z powodzeniem funkcjonują jako lokalny lub dalekobieżny pociąg o dużej pojemności pasażerskiej w obszarze od Europy Zachodniej aż do Morza Kaspijskiego – a wkrótce także w USA. Od pierwszej dostawy sprzedano 620 pociągów piętrowych w 14 krajach. W szerokim zakresie warunków klimatycznych, od Doliny Krzemowej po Azerbejdżan, od pociągów podmiejskich po transport dalekobieżny, KISS pokonuje setki tysięcy kilometrów każdego dnia. Jak zaznacza producent, żadna inna koncepcja pojazdu piętrowego nie wykazuje takiej elastyczności.

W czteroczłonowej konfiguracji, w piętrowym EZT znajduje się 380 miejsc siedzących. W 6-członowych pojazdach jest to już 480 miejsc siedzących w 1. oraz 2. klasie. W pociągach dalekobieżnych znajdzie się także strefa gastronomiczna. Kissy dla ÖBB rozpędzą się do 200 km/h.

Podobne artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuję Polityka prywatności