Strona główna » Wiadomości » Tabor » Stadler dostarczy do 186 piętrowych EZT do Austrii. Unieważniono odwołanie Alstomu

Stadler dostarczy do 186 piętrowych EZT do Austrii. Unieważniono odwołanie Alstomu

Redakcja
Stadler KISS dla CFL (ilustracyjne)

Stadler ostatecznie wygrywa ogromny przetarg na dostawę do 186 piętrowych elektrycznych zespołów trakcyjnych typu Kiss. Sąd Administracyjny w Wiedniu unieważnił odwołanie Alstomu.

W końcu udało się zamknąć jeden z największych przetargów taborowych Austriackich Kolei Federalnych (ÖBB). Postępowanie przetargowe zostało ogłoszone w 2019 roku, jesienią 2021 roku nastąpiło wybranie najkorzystniejszej oferty, którą miał złożyć Stadler. Po ogłoszonych wynikach, Alstom wniósł odwołanie, które złożył z uwagi na brak ważności szwajcarskiego podpisu elektronicznego.

Alstom zgłosił sprawę do sądu. Początkowo unieważniono całe postępowanie, ponieważ uznano, że Stadler wykorzystał szwajcarski podpis elektroniczny, który zdaniem sądu, Unia Europejska i Austria nie uznają. Stadler odwoływał się do decyzji, by ostatecznie w Najwyższym Sądzie Administracyjnym w Wiedniu wygrać sprawę dzięki argumentacji, że producent już wcześniej używał tego samego podpisu elektronicznego przy zawieraniu innych kontraktów w państwach członkowskich UE.

Tym samym ostatecznie udało się wybrać ofertę Stadlera na dostawę do 186 piętrowych EZT-ów KISS i tym samym wkrótce nastąpi oficjalne podpisanie umowy. Będzie ona obowiązywać przez najbliższe 10 lat, a jej całkowita wartość wynosi 3 mld euro. Umowa ramowa obejmuje dostawę cztero-, pięcio- i sześcio-członowych elektrycznych zespołów trakcyjnych. Pociągi dla austriackiego klienta będą produkowane w Saint Margrethen w Szwajcarii. W najbliższych tygodniach ÖBB i Stadler mają informować o pierwszym zamówienia w ramach umowy ramowej, tym samym dowiemy się ile nowych jednostek zostanie zamówionych w pierwszej puli zamówienia.

Jesteśmy niezmiernie zadowoleni, że po opóźnionym procesie przetargowym zostaliśmy prawomocnie wybrani do realizacji zamówienia przez ÖBB. Pojazdy firmy Stadler od lat z powodzeniem jeżdżą po austriackich torach. Fakt, że to, że wraz z ÖBB możemy teraz dostarczać do Austrii również kolejną generację piętrowych pociągów zespołowych, jest dla nas powodem do dumy. ÖBB napawa nas wielką dumą – powiedział Peter Spuhler, Prezes Zarządu Stadlera.

Zobacz również: Alstom odwołuje się w przetargu na dostawę do 510 EZT w Szwajcarii. Wygranym miał być Stadler

Podobne artykuły

0
Would love your thoughts, please comment.x