W Programie Inwestycji Dworcowych zaplanowano do realizacji 192 obiekty dworcowe. Jak podaje Ministerstwo Infrastruktury do końca sierpnia br. do użytku oddano 57 inwestycji. Ponadto, do listy został wpisany budynek dworca kolejowego w Mielcu.
Program Inwestycji Dworcowych, który realizowany jest przez PKP S.A., jest chyba największym programem inwestycyjnym spółki do tej pory. Obejmuje modernizację lub budowę nowych 192 obiektów dworcowych. W publikacji raportu Najwyższej Izby Kontroli oceniono, iż wskazane w Programie terminy ukończenia inwestycji są zagrożone. NIK stwierdził, że jest to konsekwencja złego zaplanowania i zorganizowania całego Programu Inwestycji Dworcowych.
Po publikacji raportu Najwyższej Izby Kontroli interpelację poselską do Ministerstwa Infrastruktury postanowiła złożyć Posłanka Krystyna Skowrońska.
Jak podaje Ministerstwo Infrastruktury do 30 sierpnia br. oddano do użytkowania 57 inwestycji dworcowych w całej Polsce. To dworce kolejowe w takich miejscowościach jak.: Biadoliny, Białystok, Bielsk Podlaski, Biskupice Wielkopolskie, Boguszów Gorce Zachód, Bolesławiec, Chojnów, Czarna Tarnowska, Czeremcha, Dębe Wielkie, Gorzkowice, Imbramowice, Jabłoń Kościelna, Janikowo, Jawor, Kąty Wrocławskie, Kobylnica, Kraków Swoszowice, Kuźnica Białostocka, Malczyce, Miechów, Mrozy, Nidzica, Olesno Śląskie, Olsztyn Zachodni, Oświęcim, Pobiedziska, Pobiedziska Letnisko, Pomiechówek, Poznań Garbary, Poznań Zachodni, Prabuty, Pruszków, Pszczółki, Radymno, Rogów, Sędziszów Małopolski, Siechnice, Siemiatycze, Skarżysko-Kamienna, Smolec, Sterkowiec, Strzelin, Susz, Szepietowo, Szklarska Poręba Górna, Święta Katarzyna, Tczew, Wałbrzych Główny, Wasilków, Węgliniec, Wilkoszewice, Zajezierze k. Dęblina, Zgorzelec, Żagań, Żarów, Żerniki Wrocławskie-Smardzów.
Ponadto Andrzej Bittel podkreśla, że wartości nakładów finansowych w fazie planowania były szacunkowe, dopiero w późniejszym etapie opracowywania dokumentacji danych obiektów można było sprecyzować koszty inwestycji.
[…] wartości nakładów inwestycyjnych planowanych zadań w ramach Programu, w czasie jego wdrażania były szacunkowe. Natomiast faktyczne koszty były zdefiniowane w toku ustalania szczegółowych zakresów zadań inwestycyjnych obejmujących poszczególne dworce i ich zlecania wykonawcom usług i robót budowlanych w ramach postępowań przetargowych – informuje Andrzej Bittel, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury.
Na pytanie czy zaoszczędzono przy realizacji już przyjętych projektów Ministerstwo Infrastruktury informuje, że na obecną sytuację mają czynniki globalne, niezależne od PKP.
Jednocześnie biorąc pod uwagę czynniki mające wpływ na globalne zmiany w uwarunkowaniach gospodarczych m.in. pandemię COVID-19, wojnę na Ukrainie, które w istotny sposób wpłynęły na wzrost cen materiałów budowlanych i usług, a także kosztów pracy, obecnie nie można wskazywać oszczędności związanych z realizacją inwestycji dworcowych ujętych w Programie – tłumaczy A. Bittel.
Mielec dopisany do listy PID
Andrzej Bittel w odpowiedzi wskazał, że remontu doczeka się dworzec kolejowy w Mielcu, który został dopisany do listy realizowanych projektów Programu Inwestycji Dworcowych. Obecnie w PKP trwają prace przygotowawcze.
Zarząd PKP S.A. włączył budynek dworca w Mielcu do obecnie realizowanego Programu. Aktualnie przedsięwzięcie jest w fazie przygotowania tzn. trwają prace nad ustaleniem ostatecznego zakresu inwestycji oraz zawarciem przez PKP S.A. ewentualnego porozumienia zjednostką samorządu terytorialnego, związanego z realizacją inwestycji. Po zakończeniu prac przygotowawczych możliwe będzie ustalenie szczegółowego harmonogramu realizacji zadania. Zamierzeniem Spółki jest przeprowadzenie inwestycji w najkrótszym horyzoncie czasowym, umożliwiając przywrócenie dworca do użytkowania w kształcie zapewniającym dostosowanie do bieżących wymogów i potrzeb.
Przypomnijmy, że aktualnie trwa modernizacja linii kolejowej numer 25 z Dębicy przez Mielec do Padwi Narodowej. Przygotowanie odcinka Padew – Mielec do ruchu pociągów przewidziano do końca bieżącego roku. Zakończenie wszystkich prac, w tym przy budowie wiaduktu drogowego, zaplanowano w I kwartale 2023 r. W lipcu informowaliśmy o postępach prac. Więcej przeczytasz tu.