Kolej na świecie Przewozy pasażerskie Wiadomości

Niemiecka lewica chce zlikwidować I klasę w pociągach

Niemiecka lewica chce zlikwidować I klasę w pociągach fot. DB

Współprzewodniczący Die Linke – niemieckiej lewicowej partii politycznej, Bernd Riexinger zaproponował usunięcie wagonów pierwszej klasy u niemieckiego przewoźnika Deutsche Bahn.

Współprzewodniczący lewicowej partii uważa, że w wagonach drugiej klasy ludzie stoją na korytarzach, podczas gdy w pierwszej klasie znajdą się wolne miejsca. Riexinger stara się przekonać, że kolej powinna skupić się na wydajności energetycznej i większej dostępności przejazdów dla pasażerów.

Lewicowy polityk twierdzi, że aby zmniejszyć tłok w pociągach, Deutsche Bahn musi zlikwidować wagony pierwszej klasy.

Stojący na czele stowarzyszenia pasażerów “Bahn”, Karl-Peter Naumann, nazwał propozycję Riexingera “nieprzyzwoitym nonsensem”. Uważa on, że zawsze będzie zapotrzebowanie na wagony I klasy, a rozładowanie tłoku należy osiągnąć przez podłączenie większej liczby wagonów.

Natomiast rzecznik niemieckiego rządu ds. kolei, Enak Ferlemann skomentował propozycję Riexingera to “socjalistyczne wyrównywanie”. – Jeśli ktoś jest gotów zapłacić więcej za szersze siedzenie i więcej miejsca, powinien mieć prawo podróżowania w ten sposób – stwierdził.

ai/RP, The Guardian