Ekonomia i rynek Przewozy pasażerskie Wiadomości

Nieco mniej pasażerów na kolei

Nieco mniej pasażerów na kolei Fot. Koleje Mazowieckie

W styczniu nieznacznie spadła liczba pasażerów korzystających z połączeń kolejowych.

 

Urząd Transportu Kolejowego poinformował, że w pierwszym miesiącu tego roku liczba pasażerów wyniosła ponad 24,9 mln. Czyli w stosunku do stycznia ubiegłego roku wynik ten jest niższy o 3,1% (niespełna 800 tys. osób).

Praca przewozowa wyniosła blisko 1,6 mld pas-km, co oznacza wzrost o 0,6%, a praca eksploatacyjna blisko 14,3 mln poc-km (wzrost o 3,5%). Pomimo zanotowanego spadku w stosunku do stycznia roku ubiegłego, liczba przewiezionych pasażerów w tym miesiącu jest znacznie wyższa niż w analogicznym okresie w ciągu ostatnich lat.

Największym przewoźnikiem pozostają Przewozy Regionalne -26,36% rynku, ale przed rokiem ten udział był minimalnie wyższy – 26,95%. Sporo straciły Koleje Mazowieckie: przed rokiem 23,3% rynku, a teraz tylko 19,34%, To negatywny efekt modernizacji linii kolejowych, zwłaszcza w kierunku Grodziska Mazowieckiego i Dęblina, gdzie wstrzymano ruch pociągów.

Za to sporo zyskały PKP Intercity. Przed rokiem PKP IC przewiozły 11,91% pasażerów, a tym roku – 13,29%. Swoje udziały rynkowe podniosła też spółka PKP SKM – z 12,92% do13,45%, W przeciwieństwie do warszawskiej SKM, która straciła sporo pasażerów – rok temu było ich 8,49%, a teraz 6,58%. To również rezultat ograniczenia ruchu pociągów na linii nr 7. Inni przewoźnicy samorządowi odnotowali wzrost udziałów rynkowych.