NaKolei.pl WiadomościKolej na świecie Litewscy kolejarze wprowadzili bezpłatny bezprzewodowy internet dla pasażerów z Rosji

Litewscy kolejarze wprowadzili bezpłatny bezprzewodowy internet dla pasażerów z Rosji

Redakcja
Fot. LTG

Koleje Litewskie zdecydowały się wprowadzić bezpłatny internet na stacjach Kena i Kibarty. Tamtędy tranzytowo cały czas podróżują Rosjanie do Kaliningradu.

Koleje Litewskie (LTG) pod koniec marca przygotowały specjalną wystawę fotografii, która została wystawiona przy krawędzi peronowej na stacji w Wilnie, przy której zatrzymują się pociągi z podróżującymi Rosjanami do Kaliningradu. Pociągi cały czas kursują w tranzycie z Moskwy do Obwodu Kaliningradzkiego. Litewscy kolejarze specjalnie zatrzymują pociągi z rosyjskimi pasażerami, tak aby mogli przyjrzeć się jaki jest prawdziwy wygląd „specjalnej operacji wojskowej” – więcej informacji.

Teraz litewscy kolejarze zdecydowali się, że wprowadzą bezpłatny internet na stacjach, którędy przebiega trasa pociągu z Moskwy. Kolejarze zamontowali bezpłatny bezprzewodowy internet na stacjach Kena i Kibarty. Z uwagi na to, że rosyjska sieć jest cenzurowana i Rosjanie nie mają często dostępu do prawdziwych informacji.

Tak jak łącząc się z internetem w miejscach publicznych, czy chociażby w pociągach: na telefonach otwiera się strona powitalna i trzeba wyrazić zgodę na korzystanie z udostępnianej sieci. Litwini zdecydowali się wprowadzić specjalną stronę powitalną dla rosyjskich pasażerów:

Witamy w wolnym kraju! Nie chcemy, abyście trafili do więzienia w Rosji za wiedzę, którą można przeczytać i udostępnić w Internecie. Dlatego zapraszamy do korzystania z niego bez ograniczeń tu i teraz – można go przeglądać cały czas, gdy pociąg jest na stacji – przeczytają Rosjanie znajdując się na jednej z dwóch stacji.

Jest jednak pewien warunek korzystania z bezpłatnego internetu: dostęp do sieci można uzyskać dopiero po obejrzeniu zdjęć, które przedstawiają co Rosjanie wyrządzili na terytorium Ukrainy. Na końcu trzeba zaznaczyć zgodę na korzystanie z sieci: „Chcę poznać prawdę o rosyjskiej wojnie na Ukrainie”.

Mamy możliwość zwrócenia uwagi obywateli Rosji na wojnę rosyjskiego rządu z Ukrainą i zachęcenia ich, by nie pozostawali obojętni. Kiedy przyznajemy dostęp do stron internetowych, które są zablokowane w Rosji, odnotowujemy pierwsze aktywne logowania. Mamy nadzieję, że pasażerowie chcący skorzystać z internetu poświęcą czas na zapoznanie się z obiektywnymi informacjami po zapoznaniu się z obrazami wojny. Jeśli choć przez chwilę pomyślą, że warto się zainteresować i podzielić, ta inicjatywa naszego zespołu będzie miała sens – powiedział Egidijus Lazauskas, prezes LTG.

Pociągi tranzytowe z Moskwy do Kaliningradu kursują codziennie. Każdego dnia przez Litwę jeżdżą także pociągi tranzytowe z Adlera i Petersburga. Średnio każdego miesiąca przez Litwę przejeżdża około 100 pociągów tranzytowych, w jednym pociągu podróżuje średnio 100 osób.

Skomentuj ten artykuł

Podobne artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuję Polityka prywatności