NaKolei.pl WiadomościKolej na świecie Koleje Ukraińskie również blokują tranzyt nawozów potasowych białoruskiego giganta

Koleje Ukraińskie również blokują tranzyt nawozów potasowych białoruskiego giganta

Redakcja
Fot. CFTS

Koleje Ukraińskie wprowadzają zakaz tranzytu nawozów potasowych, który ma dotknąć jedną z największych spółek państwowych Białorusi – „Belaruskali”.

W grudniu 2021 roku na łamach NaKolei.pl informowaliśmy, że Koleje Litewskie szukają sposobu, aby zablokować tranzyt nawozów potasowych, które produkowane są przez jednego z największych producentów nawozów potasowych na świecie, a zarazem jedną z największych spółek państwowych Białorusi. Sprawa była dość skomplikowana, ponieważ zerwanie umowy na świadczenie przewozów wiązałoby się z przymusem wypłacenia ogromnego odszkodowania – a jak wskazywali Litwini – byłoby one na tyle duże, że mogłoby doprowadzić nawet do upadłości przewoźnika kolejowego. Wskazano alternatywne rozwiązanie, które polegałoby na zaangażowaniu litewskiego rządu, który przyjąłby akt prawny, na mocy którego LTG miałoby być chronione przed konsekwencjami sądowymi w przypadku zerwania umowy – więcej o tym tutaj.

Ostatecznie zapadły decyzje w sprawie i Litwini 31 stycznia br. przyjęli ostatni pociąg tranzytowy z nawozem z Belaruskali.

Ukraina również blokuje tranzyt nawozu

Litwini podejmowali pierwsze decyzje dot. zablokowania tranzytu, gdy kryzys migracyjny na granicy miał swoje początki. Od tego czasu sytuacja się znacznie zaostrzyła, cały czas widnieje widmo konfliktu zbrojnego na Ukrainie. Teraz Koleje Ukraińskie zdecydowały się również wprowadzić ograniczenia w transporcie białoruskich nawozów potasowych, a wręcz ich blokadę. Koleje Ukraińskie w protokole uwzględniły wprowadzenie zakazu importu oraz tranzytu towarów produkowanych przez Belaruskali. Tym samym zablokowano tranzyt towarów przez terytorium Ukrainy do Polski, Węgier, Czech, Słowacji, Rumunii oraz Austrii. Zakaz będzie obowiązywać już od jutra, tj. 16 lutego 2022 roku, aż do odwołania. 

 

Skomentuj ten artykuł

Podobne artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuję Polityka prywatności