NaKolei.pl WiadomościKolej na świecie Koleje Czeskie uruchamiają nową markę pociągów InterJet. Będą to składy wagonowe

Koleje Czeskie uruchamiają nową markę pociągów InterJet. Będą to składy wagonowe

Adrian Izydorek
Fot. Ceske drahy

Koleje Czeskie chcą uruchomić nową markę pociągów, które miałyby obsługiwać połączenia z Pragi do Chebu. W ten sposób składy wagonowe miałyby zastąpić niemalże wszystkie dotychczasowe połączenia na linii.

Ceske drahy złożyły wniosek o rejestrację nowej marki pociągów – InterJet. Ma to być kategoria pociągów obsługiwana przez wagony wyprodukowane przez konsorcjum Skody Transportation oraz Siemens Mobility. Chodzi o 50 wagonów, które zostały zamówione w 2018 roku. Są to jednostki, które możemy spotkać w czeskich RailJet’ach – natomiast tutaj zamówienie zostało złożone bez wagonów sterowniczych. InterJet’y będą obsługiwane przez lokomotywy.

Nowa nazwa handlowa zestawów InterJet łączy znane już InterPanter i ČD railjet. InterPanter zapewnia pociągi dalekobieżne między większymi miastami, a nowe wagony są konstrukcyjnie oparte na jednostkach Railjet – powiedział Robert Pagan, rzecznik Kolei Czeskich dla portalu Zdopravy.cz.

W drugiej połowie roku pociągi InterJet będą stopniowo wdrażane przez Koleje Czeskie na liniach z Pragi przez Pilzno lub Ústí nad Labem do Chebu.

Po pełnym wdrożeniu oczekujemy, że InterJet’y zastąpią wszystkie klasyczne zestawy na tych trasach. Jednak wciąż liczymy na rozmieszczenie jednostek Pendolino w dwóch parach pociągów kategorii IC na linii – poinformował Pagan.

Przypomnijmy, że dwa tygodnie temu z fabryki Siemensa w Wiedniu do fabryki Skody w Ostrawie wyjechał ostatni wagon na końcowy montaż. Tym samym zostanie zrealizowane zamówienie warte około 0,5 mld złotych, na dostawę 50 wagonów bazujących na platformie Siemens Viaggio Comfort. Wszystkie nowe jednostki są przystosowane do prędkości 200 km/h. Wagony są wyposażone m.in. w wi-fi, w specjalne powłoki szyb wzmacniające sygnał radiowy i internetowy, indukcyjne ładowarki do telefonów, gniazdka kontaktowe.

W 2021 roku Koleje Czeskie domówiły 180 kolejnych wagonów Viaggio Comfort, tym razem także z 20 wagonami sterowniczymi do ich obsługi.

Zobacz również: Ogromne zamówienie Kolei Czeskich na 180 wagonów! Pojadą do Polski [ZDJĘCIA]

Skomentuj ten artykuł

Podobne artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Rozumiem Polityka prywatności