NaKolei.pl WiadomościInfrastruktura Kolej Plus nie dla woj. kujawsko-pomorskiego

Kolej Plus nie dla woj. kujawsko-pomorskiego

MM
Żnin. Fot. Arriva

Rusza Program Uzupełniania Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Kolejowej – Kolej + do 2028 r.  Do 24 listopada 2021 roku trwał kolejny etap naboru wniosków aplikacyjnych. Budżet przewidziany jest na poziomie 6,6 mld zł.

Ministerstwo Infrastruktury poinformowało w swojej odpowiedzi na interpelację poselską dotyczącą inwestycji prowadzonych na terenie województwa kujawsko-pomorskiego, że władze samorządowe nie złożyły kompletu dokumentów  w Programie Uzupełniania Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Kolejowej – Kolej + do 2028 r. Tym samym województwo kujawsko-pomorskie straci możliwość prowadzenia inwestycji lokalnych w infrastrukturę kolejową.

Budżet Programu Uzupełniania Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Kolejowej – Kolej + do 2028 r. przewidziany jest na poziomie 6,6 mld zł i zakłada finansowanie inwestycji do 85% ze środków dokapitalizowania PKP Polskich Linii Kolejowych S.A dokonanego w tym celu przez Skarb Państwa. W pozostałym zakresie realizacja programu finansowana będzie przez jednostki samorządu terytorialnego.

Jak zaznacza Ministerstwo podstawowym celem ww. programu jest usprawnienie połączeń kolejowych w miejscowościach o liczbie mieszkańców powyżej 10 tys. mieszkańców z miastami wojewódzkimi i tym samym zmniejszenie wykluczenia transportowego tych miejscowości. Nastąpić miałby wzrost atrakcyjności regionów a także promowanie ekologicznych środków transportu.


Woj. zachodniopomorskie sceptycznie do Kolei Plus. Utrzyma tylko jeden projekt?


Projekty dofinansowane w ramach Programu Kolej + będą stanowiły uzupełnienie inwestycji kolejowych realizowanych i przewidzianych do realizacji w ramach Krajowego Programu Kolejowego, co powinno pozytywnie wpłynąć na zachowanie spójności transportowej regionów Polski – informuje Andrzej Bittel, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

Do 24 listopada 2021 roku trwał kolejny etap naboru wniosków aplikacyjnych do PKP PLK S.A. Część jednostek samorządu terytorialnego nie złożyło kompletu dokumentów, co skutkuje rezygnacją z udziału w Programie. W przypadku województwa kujawsko-pomorskiego dotyczy to wszystkich wniosków złożonych przez samorządy z tego regionu.

A przypomnijmy, że do II etapu programu Kolej Plus zakwalifikowało się 6 projektów zgłoszonych przez samorządy z woj. kujawsko-pomorskiego:

Zobacz również: 47 z 79 projektów złożono do II etapu programu Kolej Plus. Przed PLK trudne wybory [LISTA]

 

 

Skomentuj ten artykuł

Podobne artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuję Polityka prywatności