Ekonomia i rynek Przewozy pasażerskie Tabor

KD: Ponad 85 mln zł z Funduszy Europejskich na zakup 11 nowych pociągów

KD: Ponad 85 mln zł z Funduszy Europejskich na zakup 11 nowych pociągów fot. KD

Dzięki dofinansowaniu KD zakupią nowy tabor w liczbie 11 pojazdów. Dotacja wynosi 85 mln zł. Wpłynie to na rozwój Wrocławskiej Kolei Aglomeracyjnej.

Nowy, komfortowy tabor kolejowy może przyczynić się do częstszego wybierania kolei zamiast samochodów w codziennym podróżowaniu do pracy na Dolnym Śląsku. Koleje Dolnośląskie zamierzają zakupić 11 nowych pociągów dzięki dofinansowaniu unijnemu.

Kwota dofinansowania z Funduszy Europejskich to ponad 85 mln zł. Podróż koleją w regionie będzie jeszcze szybsza i wygodniejsza. Spółka zakupi 5 czteroczłonowych elektrycznych zespołów trakcyjnych (160 km/h) i 6 trójczłonowych spalinowych zespołów trakcyjnych (130 km/h). Jak zapowiedział Jerzy Michalak, Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego: – Nowe pociągi zostaną zakupione głównie z myślą o obsłudze pasażerów we Wrocławskim Obszarze Funkcjonalnym. 

Będzie to tabor wyposażony m.in. w klimatyzację, monitoring, system audiowizualny czy automatyczne defibrylatory AED, gniazdka elektryczne i porty USB, WiFi. Znajdzie się w nich dużo miejsc dla przewozu rowerów, biletomaty i zamknięty obieg sanitarny.

Prezes Kolei Dolnośląskich informuje, że pojazdy mają jeździć na trasach Trzebnica – Wrocław – Sobótka – Świdnica oraz Wrocław Główny – Wrocław Wojnów – Jelcz Laskowice. Projekt KD został wraz z projektem SKM Trójmiasto ulokowany na 2 miejscu w ocenie CUPT. Pierwsze nowe pociągi będą jeździć po regionie w III kwartale 2019 roku, reszta dotrze do Dolnego Śląska do końca 2021 roku.