Tegoroczna edycja targów InnoTrans, które odbywają się w Berlinie od 24 do 27 września 2024 r., będzie rekordowym wydarzeniem. To czternasta edycja największej na świecie wystawy technologii transportowych, a zarazem największa od początku istnienia imprezy w 1996 roku. Targi przyciągnęły aż 2940 wystawców z 59 krajów, zajmujących wszystkie dostępne hale o łącznej powierzchni 200 000 metrów kwadratowych. Prezentowanych będzie aż 226 światowych innowacji, a 133 nowe pojazdy kolejowe będą eksponowane na 3500 metrach torów wystawowych.
Wydarzenie z globalnym zasięgiem
W ceremonii otwarcia wziął udział federalny minister transportu dr Volker Wissing, a także ponad 1200 międzynarodowych gości, w tym politycy, przedsiębiorcy i liderzy branży. Tematyka tegorocznych targów skupi się na cyfryzacji, zrównoważonym rozwoju oraz zastosowaniach sztucznej inteligencji w transporcie. Nowością będzie AI Mobility Lab, w którym innowacje związane z AI i cyberbezpieczeństwem będą miały kluczowe miejsce.
Nowoczesne pojazdy i technologie
Wśród najważniejszych eksponatów znajdą się m.in. Velaro, pociąg dużych prędkości przeznaczony na rynek egipski, oraz Coradia Max – regionalny pociąg od Alstom. Stadler zaprezentuje pociąg RS ZERO, napędzany hybrydowo za pomocą ogniw paliwowych, a Siemens Mobility pokaże swoje rozwiązania związane z pojazdami o niskiej emisji. Z kolei zewnętrzna ekspozycja obejmie także autobusy zasilane alternatywnymi systemami napędowymi, w tym elektryczne pojazdy chińskiej firmy BYD oraz Ikarus 120e z Węgier.
Platforma wymiany myśli
Oprócz wystaw sprzętowych, InnoTrans oferuje szeroki program dyskusji panelowych, takich jak Railway Influencer Festival, gromadzący profesjonalistów i influencerów branżowych. Targi stanowią doskonałą okazję do wymiany pomysłów i prezentacji najnowszych trendów, zarówno w zakresie technologii, jak i polityki transportowej.
Polskie firmy podczas InnoTrans 2024
Podczas tegorocznych targów InnoTrans w Berlinie, Polska jest reprezentowana przez aż 77 firm działających w branży transportu kolejowego i publicznego. Oprócz producentów pojazdów szynowych:
- Pesa Bydgoszcz S.A. – przywiozła na targi tramwaj Twist 146 N dla MPK Wrocław.
- Newag -prezentuje wielosystemową lokomotywę Griffin E4MSUa dla PKP Intercity.
- Fabryka Pojazdów Szynowych sp. z o.o. – pokazał na torze wystawowym świeżo zmodernizowany wagon Z1B.
Na targach zaprezentują się również spółki z Grupy PKP. PKP PLK S.A. w trakcie targów podpiszą listy intencyjne dotyczące współpracy w zakresie stworzenia poligonu systemu przyszłej kolejowej komunikacji mobilnej FRMCS. Pierwszy z Instytutem Kolejnictwa, Ericsson, Networks i Alstom oraz drugi z Politechniką Warszawską, IS Wireless oraz PKM.
Listę wszystkich wystawców z Polski można sprawdzić tutaj. Obecni są również m.in.:
- Centralny Port Komunikacyjny Sp. z o.o.
- MEDCOM Sp. z o.o.
- CARGOUNIT Sp. z o.o.
- Track Tec S.A.
- Rafamet S.A.
- KOMBUD Group S.A.
- APS Energia
- ASCO RAIL Sp. z o.o.
- CENZIN sp. z o.o.
- Srubena Unia S.P.Z.o.o.
- Petrosoft.pl Technologie Informatyczne sp. z o.o.
- Nevomo
- KOLTECH
- Kolster Sp. z o.o.