Kolej na świecie Tabor Wiadomości

Hyundai i IRICO wyprodukują pociągi dla kolei irańskich

Hyundai i IRICO wyprodukują pociągi dla kolei irańskich Fot. IRICO

Współpraca Hyundai i IRICO: Iran kupi 150 pociągów spalinowych, które wyprodukują IRICO wspólnie z koreańskim Hyundaiem.

Umowa zawarta między Iran Railways a Hyundai Rotem, spółką z grupy Hyundaia, i jest to kolejny przykład skutków zniesienia międzynarodowego embarga na Teheran.

Persowie kupią 150 trójczłonowych pociągów spalinowych, a kontrakt przewiduje, że co trzeci człon zostanie wyprodukowany w Korei, w fabryce w Changwon, zaś 2/3 produkcji będzie ulokowanych w zakładach Iranian Rail Industries Development Co. (IRICO). Ostatnie pociągi mają zostać dostarczone kolejom 78 miesięcy od podpisania kontraktu. Całość zamówienia ma wartość 856 mln dolarów.

Pociągi zostaną skierowane do obsługi ruchu aglomeracyjnego w stolicy kraju. Składy mają osiągać maksymalną prędkość 160 km/h, mają być dostosowane do obsługi pasażerów niepełnosprawnych.

Irańskie władze wprowadzają plan rozwoju połączeń kolejowych przez modernizację i budowę nowych linii kolejowych. Część tras ma być elektryfikowana, ale jeszcze długo podstawowym rodzajem taboru będą pociągi spalinowe.