Prawo i przetargi Tabor Transport miejski Wiadomości

Grudziądz ponowił przetarg na nowe tramwaje

Grudziądz ponowił przetarg na nowe tramwaje Fot. Mateuszgdynia CC BY-SA 4.0

Grudziądz ogłosił przetarg na dostawę tramwajów. To już drugie podejście do zakupu nowych wagonów. Za pierwszym razem oferta Modertransu okazała się dla miasta za droga.

Przedmiotem ponowionego, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, przetargu jest dostawa czterech fabrycznie nowych wagonów. Te mają być wieloczłonowe, jednokierunkowe, niskopodłogowe albo częściowo niskopodłogowe, fabrycznie nowe z przeznaczeniem dla komunikacji miejskiej gminy – miasto Grudziądz. Całkowita pojemność tramwaju musi wynosić co najmniej 175 osób. Miejsc do siedzenia powinno być minimum 30.

 

 

 

Zamówienie obejmuje także dostawę dźwigu tramwajowego do wkolejania tramwajów – żurawia samochodowego, dla potrzeb ratownictwa technicznego – także fabrycznie nowego.

Na realizację całego zamówienia będą 24 miesiące.

Wymagane jest doświadczenie, dlatego też wykonawca musi wykazać, że w okresie ostatnich 3 lat przed upływem terminu składania ofert, a jeżeli okres prowadzenia działalności jest krótszy w tym okresie, wykonał należycie co najmniej jedną dostawę polegającą na wyprodukowaniu i dostarczeniu minimum 4 sztuk fabrycznie nowych wagonów tramwajów wieloczłonowych jednokierunkowych, niskopodłogowych albo częściowo niskopodłogowych, które uzyskały homologację w co najmniej w 1 z krajów Unii Europejskiej.

Oferty w przetargu można składać do 11 marca 2020 roku.

W pierwszym podejściu złożona została jedna oferta – przez Modertrans. Jednak okazała się ona za droga. Poznańska firma zaproponowała bowiem kwotę 25,3 mln zł, podczas gdy szacunki zamawiającego to 22,1 mln zł. Przetarg został unieważniony.

Grudziądz potrzebuje nowych tramwajów, ponieważ w mieście nie ma żadnego tramwaju z niską podłogą. Cztery wagony, które miasto próbuje kupić to z jednej strony nowa jakość na tamtejszej sieci tramwajowej, z drugiej zaś jednak tylko częściowa odnowa floty taborowej.