Prawo i przetargi Przewozy pasażerskie Wiadomości

Gapowicze w komunikacji zbiorowej – Raport Krajowego Rejestru Długów

Gapowicze w komunikacji zbiorowej – Raport Krajowego Rejestru Długów Fot. Tramwaje Śląskie

Prawie 291 tys. gapowiczów jest wpisanych do Krajowego Rejestru Długów, gdyż nie zapłacili mandatów za jazdę pociągiem, tramwajem  lub autobusem bez biletu.

Gapowicze w komunikacji zbiorowej to częste zjawisko, które przeanalizował KRD.  Ich dług wynosi 354,5 mln zł. Ze statystyk wynika, iż ponad 70% gapowiczów mieszka w czterech regionach: śląskim (około 59,7 tys.), łódzkim (52,2 tys.), wielkopolskim (49,9 tys.) i mazowieckim (45,6 tys.), a ich skumulowany dług wobec przewoźników to prawie 292 mln zł. Z kolei najmniej gapowiczów mieszka na Podlasiu (1277 osób), Opolszczyźnie (1845) i Podkarpaciu (2255).

Średni dług za jazdę bez biletu to 408 zł, a najwyższy jest na Śląsku – 1592 zł. Prawie 2/3 gapowiczów stanowią mężczyźni. Połowa z tych, którzy są notowani w KRD ma od 26 do 45 lat i maja dług w wysokości 201 mln zł. Mniej jest za to wśród niepłacących za bilety uczniów i studentów.

– Długi 55 tysięcy osób w wieku szkolnym czy studenckim, to zaledwie jedna czwarta tej kwoty. Ale nie to jest najbardziej niepokojące w danych, które przeanalizowaliśmy. Okazuje się, że jazda bez biletu, to nie tylko specyficzne hobby, które ma dostarczyć adrenaliny. To objaw albo poważnych kłopotów finansowych, albo wyjątkowej nieuczciwości. 64% gapowiczów ma jeszcze długi u wierzycieli z innych branż i to na dziesięciokrotnie większą kwotę, bo aż 3,4 mld zł – mówi Adam Łącki, prezes Krajowego Rejestru Długów.