Wiadomości

Fundacja Grupy PKP: Pamiętamy o bohaterach

Fundacja Grupy PKP: Pamiętamy o bohaterach fot. Fundacja Grupy PKP

Ocalić od zapomnienia może tylko pamięć, o którą bardzo dbamy i dokładamy starań, by pamiętano o tak wielkich postaciach jak kpt. Walenty Faterkowski (1912-2013). W 1939 roku brał udział w obronie tczewskich mostów przed atakiem hitlerowskich Niemiec. 20 sierpnia Fundacja Grupy PKP złożyła kwiaty na grobie śp. kpt. Walentego Faterkowskiego.

Kpt. Walenty Faterkowski urodził się 25 stycznia 1912 roku w Chełmży. Do Tczewa przybył w 1934 roku po ukończeniu Dywizyjnego Kursu Podchorążych Piechoty w Grudziądzu. Pracował w Urzędzie Skarbowym, a następnie w Kasie Chorych w Tczewie. W 1938 roku został awansowany do stopnia podporucznika.

Podczas II wojny światowej ppor. Walenty Faterkowski był dowódcą 2. plutonu w 1. kompanii 2. Batalionu Strzelców, który bohatersko bronił ufortyfikowanego mostu kolejowego w Tczewie. Wojenne zmagania zakończyły się wysadzaniem mostu przez polskich żołnierzy, co w konsekwencji uniemożliwiło Niemcom szybkie zajęcie miasta i przetransportowanie sprzętu wojskowego. Na początku września 1939 roku dostał się do niewoli niemieckiej, a do kraju wrócił dopiero w 1946 roku i zamieszkał w Nowej Soli.

Po wielu latach, a dokładnie w 2009 roku, Rada Miejska w Tczewie jednogłośnie zdecydowała o przyznanie wówczas 97-letniemu kpt. Faterkowskiemu wyróżnienia „Honorowego Obywatela Miasta Tczew”, za patriotyczną postawę podczas wojny obronnej Polski w 1939 roku. W tym samym roku, Prezydent RP z kolei uhonorował go medalem Pro Memoria, a decyzją Ministra Obrony otrzymał nominację na stopień kapitana. Zmarł 7 kwietnia 2013 roku w Nowej Soli.

Kpt. Walenty Faterkowski był ostatnim z żyjących obrońców tczewskich mostów. Nie pozwólmy, by pamięć o takim bohaterze – jak i wielu innych – odeszła w zapomnienie. Warto znać i odkrywać historię własnego kraju, bo najczęściej to, co jest na wyciągnięcie ręki okazuje się czymś odległym i nieznanym. Dbajmy o pamięć zasłużonych i wielkich Polaków – mówi Katarzyna Kucharek, Prezes Zarządu Fundacji Grupy PKP, po złożeniu kwiatów na cmentarzu w Nowej Soli, gdzie został pochowany kpt. Walenty Faterkowski.

Niebawem będziemy obchodzić 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Fundacja Grupy PKP realizując swoją misję dbania o pamięć historyczną, troszczy się o to, by pamięć o zapomnianych bohaterach nie odeszła wraz z nimi. Ci bohaterowie nie tylko walczyli, ale także niejednokrotnie oddali swoje życie za naszą ojczyznę.