NaKolei.pl WiadomościKolej na świecie Francja: Rozpoczęły się masowe kontrole paszportów covidowych w pociągach i na dworcach

Francja: Rozpoczęły się masowe kontrole paszportów covidowych w pociągach i na dworcach

Redakcja
Fot. Adrienne Surprenart

Od poniedziałku we Francji zaczęły obowiązywać nowe restrykcje, które wskazują m.in., że z transportu zbiorowego mogą korzystać wyłącznie osoby z ważnym paszportem covidowym, bądź posiadające negatywny wynik testu na koronawirusa. Rozpoczęły się masowa kontrole.

Od poniedziałku (9 sierpnia) zaczęły obowiązywać restrykcje, o których poinformował Prezydent Emanuel Macron w swoim orędziu do narodu, które miało miejsce 12 lipca. Rząd dał miesiąc na przygotowanie się do nowych obostrzeń. A przygotowaniem się do nich miało być zaszczepienie się. Przez ten miesiąc pierwszą dawkę przyjęło ponad 7 milionów Francuzów. Osoby, które do tego czasu nie zaszczepiły się, muszą wykonywać test PCR na 72 godziny przed np. pójściem do restauracji, kina, klubu, na koncert, a także przed podróżą pociągiem, samolotem itd.

Francuskie media wskazują, że właściciele restauracji są w tej sprawie podzieleni. Niektórzy nakazali, aby kelnerzy sprawdzali na wejściu, czy dana osoba posiada paszport covidowy. Inni natomiast nie przejmują się nowymi obostrzeniami. Francuski rząd poinformował, że szykuje pakiet kar dla osób, które nie będą przestrzegać nowych przepisów.

Nieco inaczej to wygląda w przypadku podróży pociągiem, ponieważ jak informują Francuzi – codziennie przewożą ponad 400 tysięcy pasażerów w całym kraju, w takim wypadku nie są w stanie skontrolować wszystkich podróżnych. Ale i tak prowadzone są masowe kontrole przede wszystkim na dworcach, gdzie ustawiane są bramki, przez które muszą przejść podróżni.

Fot. Adrienne Surprenart

Fot. Adrienne Surprenart

Fot. Adrienne Surprenart

Skomentuj ten artykuł

Podobne artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Rozumiem Polityka prywatności