25 listopada obchodzimy Dzień Kolejarza. W tym roku święto ma szczególny wymiar dla Kolei Mazowieckich, które obchodzą jubileusz 20-lecia swojego powstania.
Święto Kolejarza celebrowane jest corocznie, począwszy od 1981 r. w dniu wspomnienia świętej Katarzyny Aleksandryjskiej, patronki kolejarzy. To właśnie dzięki ciężkiej pracy wszystkich pracowników kolei, setki pociągów codziennie wyrusza w trasy, a podróżni mogą nimi bezpieczne dotrzeć do celu.
Koleje Mazowieckie zatrudniają obecnie 2721 osób. Do tego należy jeszcze doliczyć 250-osobową załogę Oddziału Usług Utrzymania, który zajmuje się utrzymaniem czystości taboru kolejowego oraz budynków będących w posiadaniu spółki. Dla porównania, według danych Urzędu Transportu Kolejowego w całej branży kolejowej, w 2023 roku pracowało ponad 90 tys.
osób, z czego w sektorze przewozów pasażerskich około 25 tys. osób. Najliczniejszą grupę zawodową w KM stanowią maszyniści. Za nastawnikiem pracują aktualnie 654 osoby (649 mężczyzn oraz 5 kobiet), co stanowi ponad 20% wszystkich pracowników. W spółce zatrudnionych jest również 538 kierowników pociągu (332 mężczyzn i 206 kobiet), 13 konduktorów (10 mężczyzn i 3 kobiety) oraz 265 kasjerów biletowych (256 kobiet i 9 mężczyzn). Ważną grupę pracowników stanowią osoby zajmujące się naprawą i utrzymaniem taboru, które pracują w Sekcjach Napraw i Eksploatacji Taboru (454 osoby).
Spółka dba również o rozwój przyszłych kadr kolejowych. Od 2012 roku funkcjonuje ośrodek szkoleniowy, który prowadzi kursy zawodowe na stanowiska związane z bezpieczeństwem i prowadzeniem ruchu kolejowego m.in. maszynisty czy kierownika pociągu. Ponadto od 18 lat współpracuje z placówkami oświatowymi w zakresie objęcia patronatem klas kształcących w zawodach kolejowych. W sumie patronatem zostało objęte 6 szkół. Od tego roku szkolnego Koleje Mazowieckie prowadzą także nauczanie dualne, z którego obecnie korzystają uczniowi warszawskiej „Kolejówki”.
W tym roku w Kolejach Mazowieckich, Święto Kolejarza obchodzone jest pod znakiem jubileuszu 20-lecia powstania spółki. Rok 2024 to również 25. rocznica powstania Samorządu Województwa Mazowieckiego oraz 20. rocznica przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Spółka KM to jeden z najnowocześniejszych regionalnych przewoźników kolejowych. Stale inwestuje w nowoczesne pojazdy szynowe, do czego w dużej mierze przyczyniają się: wsparcie ze strony samorządu województwa mazowieckiego oraz Fundusze Europejskie. W ostatnich miesiącach zostały podpisane umowy na zakup łącznie 75 sztuk ezt typu FLIRT. Inwestycje w rozwój parku taborowego przyczyniają się do zwiększenia bezpieczeństwa oraz komfortu podróży, co przekłada się również na wzrost liczby pasażerów. W 2023 r. z usług przewozowych spółki skorzystało 61,5 mln pasażerów, czyli o blisko 2,5 mln więcej niż w roku poprzednim. Także w I półroczu br. odnotowano dobre wyniki – KM przewiozły ponad 32,4 mln pasażerów, co daje wzrost o blisko 2 mln w porównaniu do analogicznego okresu w roku ubiegłym. Dzięki temu Koleje Mazowieckie zajmują trzecie miejsce pod względem liczby przewiezionych pasażerów.