Dworzec PKP w Krynicy-Zdroju, będący ważnym punktem komunikacyjnym w regionie stopniowo traci swoją świetność. Jednak do jego rewitalizacji oraz przywrócenia udogodnień dla podróżnych niezbędne jest przejęcie obiektu przez gminę. Posłowie Andrzej Gut-Mostowy oraz Ryszard Terlecki zgłosili w tej sprawie interpelacje poselską adresowaną do ministra infrastruktury.
Jakie były główne przyczyny zamknięcia dworca PKP w Krynicy-Zdroju? Czy były to kwestie techniczne, finansowe, czy też inne powody? Jakie są przyczyny opóźnienia w ponownym otwarciu dworca PKP w Krynicy-Zdroju, mimo zakończenia rewitalizacji dworców na trasie Nowy Sącz-Muszyna? – czytamy w interpelacji.
To tylko niektóre pytanie jakie posłowie wystosowali do ministra infrastruktury. Dodatkowo w interpelacji zwrócono się m.in. z zapytaniem o stan techniczny dworca oraz o plany prac związane z rewitalizacją obiektu.
Jak wynika z odpowiedzi Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Infrastruktury, Piotra Malepszaka, obiekt jest obecnie czynny i oferuje podstawowe udogodnienia dla podróżnych, takie jak poczekalnia i toalety.
Na wstępie należy zaznaczyć, że przedmiotowy dworzec jest dworcem czynnym, w którym znajduje się ogólnodostępna poczekalnia oraz toalety dla podróżnych – czytamy w odpowiedzi wiceministra infrastruktury.
Obecnie PKP S.A. prowadzi proces zbycia praw majątkowych do nieruchomości na rzecz gminy. Władze lokalne zadeklarowały, że przeznaczą budynek na realizację zadań związanych z transportem oraz zapewnią dalszą obsługę pasażerów.
Gmina zagwarantowała przeznaczenie budynku dworca na cele służące wykonywaniu zadań własnych gminy w dziedzinie transportu, przy jednoczesnym oświadczeniu o zapewnieniu funkcji związanych z obsługą pasażerów, m.in. poczekalni dla podróżnych – odpowiada Piotr Malepszak.
Gmina potwierdziła zamiar przejęcia nieruchomości na ww. warunkach, a finalizacja transakcji zbycia przedmiotowej nieruchomości została zaplanowana na I kwartał 2025 r. Jednak wcześniej wymaga jeszcze uzyskania niezbędnych zgód korporacyjnych oraz zgody Ministra Infrastruktury. Współpraca między PKP a gminą daje nadzieję na ożywienie funkcji dworca i poprawę jakości obsługi podróżnych w regionie, który jest popularnym celem turystycznym.