Tabor Wiadomości
Partnerzy działu
partner-dzialu-logo-pesa

Dwie lokomotywy SU45 trafiły do Klubu Sympatyków Kolei we Wrocławiu!

Dwie lokomotywy SU45 trafiły do Klubu Sympatyków Kolei we Wrocławiu! Fot. Konrad Fąfara

To zdecydowanie świetna informacja dla miłośników kolei. Dwie lokomotywy SU45 trafiły do Klubu Sympatyków Kolei we Wrocławiu, którzy już niejednokrotnie udowadniali,że wiedzą jak “obchodzić” się z zabytkowymi pojazdami szynowymi.

Klub Sympatyków Kolei we Wrocławiu poinformował, że do klubowego muzeum dołączyły dwie lokomotywy, tj: SU45-079 oraz SU-089.  Zostały one użyczone przez osoby prywatne, które nabyły pojazdy w 2018 roku od POLREGIO (ówczesne Przewozy Regionalne). Obecnie Sympatycy nie zdradzają swoich planów co do pojazdów, natomiast możemy być pewni, że rezultat może nas zaskoczyć.

W 2018 roku lokomotywy zostały odkupione przez spółkę ALS S.C. ze Starego Sącza, czyli przedsiębiorstwa dwóch braci, którzy dotychczas zajmowali się naprawą zakupionej lokomotywy SU45-079. Nieznana jest przyczyna przekazania pojazdów dla Klubu Sympatyków Kolei we Wrocławiu. Pojawiły się nieprawdziwe informacje, że PKP Intercity zakupiło te jednostki, aby uruchomić nimi połączenia na niezelektryfikowanych trasach. Pojazdy prawdopodobnie zostaną odrestaurowane i pozostaną w dyspozycji KSK we Wrocławiu.

Nieformalnie KSK we Wrocławiu zaczęło działać już od 1989 roku, kiedy grupa miłośników kolei rozpoczęła dokumentacje fotograficzną kolei w Polsce oraz stanowczą walkę z zakazem fotografowania PKP. Przez długą drogę i ciężką pracę członków, Stowarzyszenie może dzisiaj pochwalić się posiadaniem największej ilości czynnych eksponatów zabytkowego taboru kolejowego w Polsce. Przez 30 lat działalności Stowarzyszeniu udało się zgromadzić ponad 100 jednostek taborowych – wagonów oraz lokomotyw. Siłami wolontariuszy i środkami finansowymi Stowarzyszenia ponad 30 z nich udało się już przywrócić do pełnej sprawności technicznej.

Wrocławscy sympatycy kolei niejednokrotnie udowadniali, że potrafią zdziałać cuda przy naprawie taboru kolejowego. Klub Sympatyków Kolei we Wrocławiu jest obecnie w trakcie naprawy historycznej lokomotywy EP05-22, która brała udział w czerwcowych strajkach w 1976 roku – więcej informacji. Klub Sympatyków deklaruje, że w najbliższym czasie będzie zdradzać swoje plany wobec dwóch “Fiatów”.

Fot. Konrad Fąfara
Fot. Klub Sympatyków Kolei we Wrocławiu