Wiadomości

Do Niemiec tylko z negatywnym wynikiem testu na COVID-19 lub 14-dniowa kwarantanna

Do Niemiec tylko z negatywnym wynikiem testu na COVID-19 lub 14-dniowa kwarantanna Fot. Wiki Commons

Od soboty 24 października podróżni z Polski wjeżdżający do Niemiec poddawani będą 14-dniowej kwarantannie, chyba że przedstawią przy przekroczeniu granicy wynik negatywny testu na COVID-19 z ostatnich 48 godzin.

Polska, podobnie jak np. Irlandia, została uznana za obszar podwyższonego ryzyka epidemicznego. Od 17 października restrykcjami objęte były tylko osoby wjeżdżające do Niemiec z wybranych województw naszego kraju.

Decyzją niemieckich władz od 17 października 2020 r. województwa kujawsko-pomorskie, małopolskie, podlaskie, pomorskie i świętokrzyskie zostały uznane za obszary podwyższonego ryzyka epidemicznego, a od 24 października (sobota) za obszar ten została uznana cała Polska. Osoby wjeżdżające do Niemiec Polski muszą przejść obowiązkową kwarantannę, chyba że przedstawią ważny negatywny wynik testu na COVID-19.

Władze niemieckie zastrzegają sobie prawo do wprowadzenia obowiązkowej kwarantanny dla osób wjeżdżających z obszarów, na których współczynnik zachorowań wynosi ponad 50 przypadków na 100 tys. mieszkańców w przeciągu 7 dni. Decyzja o uznaniu danego terytorium jako obszar podwyższonego ryzyka jest podejmowana po wspólnej analizie Instytutu Roberta Kocha z Federalnym Ministerstwem Zdrowia, Federalnym Ministerstwem Spraw Zagranicznych oraz Federalnym Ministerstwem Spraw Wewnętrznych, Budownictwa i Ojczyzny.

Opisane zasady dotyczące kwarantanny lub posiadania negatywnego wyniku testu na COVID-19 nie dotyczą:

  • pracowników transportu kolejowego (i innych rodzajów transportu) przekraczających granicę służbowo;
  • osób, które przekraczają granicę w związku z wykonywaniem pracy w obszarach przygranicznych;
  • osób przejeżdżających przez terytorium Niemiec tranzytowo.