Strona główna » bezpieczeństwo na kolei » Czy kierowcy pamiętali o bezpieczeństwie?

Czy kierowcy pamiętali o bezpieczeństwie?

Redakcja
Fot. Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Sejnach

Kolejarze podsumowali bezpieczeństwo na przejazdach kolejowo-drogowych podczas wakacji. W lipcu i sierpniu doszło do 42 wypadków na skrzyżowaniach dróg z torami, w których ucierpiało 8 osób, a 12 zginęło. Wszystkie zdarzenia, do których doszło na przejazdach, były wynikiem błędów popełnionych przez kierowców.

 

Pod względem bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo-drogowych tegoroczne wakacje okazały się najtragiczniejsze od 2018 rok. Między lipcem a sierpniem doszło do 42 wypadków, w których 12 osób zginęło, a 8 odniosło rany. Przed rokiem doszło do 29 zdarzeń, w których 7 osób zostało rannych, a 6 zginęło.

Wszystkie incydenty były wynikiem błędnych decyzji kierowców, którzy ignorowali znak STOP oraz pulsujące czerwone światło przed torami.

Kierowcy muszą w końcu zrozumieć, że to ich błędne decyzje na drodze są główną przyczyną wypadków na przejazdach kolejowo-drogowych. Stan techniczny przejazdów, urządzeń zainstalowanych na ich terenie oraz oznakowanie są stale monitorowane przez odpowiednie służby. Jednak nawet najlepsze zabezpieczenia nie są w stanie powstrzymać kierowców, którzy łamią przepisy, ignorują znaki i sygnalizatory, nie koncentrują się na jeździe i nie zachowują należytej czujności – powiedział Włodzimierz Kiełczyński, Dyrektor Biura Bezpieczeństwa w Polskich Liniach Kolejowych S.A.

Wszystkie zdarzenia na przejazdach w te wakacje spowodowały opóźnienie 1007 pociągów – łącznie o 19850 minut.

Kierowcy muszą mieć świadomość, że to oni najczęściej ponoszą odpowiedzialność za spowodowanie wypadków i straty materialne. Do takich należą: uszkodzona infrastruktura i tabor, opóźnienia pociągów, czy konieczność wprowadzenia zastępczej komunikacji. To wszystko kosztuje, a pokrycie tych strat jest po stronie sprawcy.

Bezpieczne piątki

W pierwszy piątek wakacji Ambasadorzy Bezpieczeństwa rozpoczęli kolejną edycję akcji informacyjnych na przejazdach kolejowych. Kolejarze oraz funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei rozdawali ulotki i instruowali kierowców, jak bezpiecznie przejeżdżać przez tory. Aby przypomnieć o zasadach bezpieczeństwa, pracownicy PKP PLK uczestniczyli w piknikach edukacyjnych dla dzieci oraz organizowali spotkania na obozach i koloniach.

Nie ma wakacji od bezpieczeństwa. Dla nas lipiec i sierpień to pracowite miesiące – wszystko po to, by przestrzegać dzieci, młodzież i dorosłych przed niewłaściwym zachowaniem na terenach kolejowych. Przez 20 lat aktywnych działań w ramach kampanii „Bezpieczny Przejazd” widzimy efekty. Liczba wypadków na przejazdach spadła, mimo że liczba samochodów w Polsce wciąż rośnie – powiedział Marcin Kruszyński, koordynator kampanii „Bezpieczny Przejazd”.

W te wakacje Ambasadorzy Bezpieczeństwa przeprowadzili 795 akcji na przejazdach,. W ich trakcie rozdali 44 651ulotek i innych materiałów edukacyjnych. Ponadto wzięli udział w 54 piknikach edukacyjnych i przeprowadzili 122 prelekcje edukacyjne, w których uczestniczyło 5430 dzieci.

W październiku kolejarze rozpoczną kolejną edycję akcji „Październik miesiącem edukacji” podczas której będą spotykać się z dziećmi i młodzieżą w szkołach i przedszkolach. Do końca roku planowane są także kolejne warsztaty z instruktorami nauki jazdy w Gdyni, Nysie, Inowrocławiu, Tychach i Ostrowcu świętokrzyskim.

Podobne artykuły