NaKolei.pl WiadomościTabor Czeski Minister Transportu przetestował już pierwszy pociąg Pesy dla ČD. Na torach z pasażerami od grudnia

Czeski Minister Transportu przetestował już pierwszy pociąg Pesy dla ČD. Na torach z pasażerami od grudnia

Adrian Izydorek
Fot. TT / Martin Kupka

Czeski Minister Transportu udał się na tor doświadczalny w Velimiu, na którym odbył przejazd nowym pociągiem Pesy dla Kolei Czeskich. Pociągi powinny uzyskać homologację pod koniec 2023 roku.

Pesa Bydgoszcz pod koniec stycznia rozpoczęła testy dwóch pierwszy spalinowych pociągów (PESA 847); jeden trafił na tor doświadczalny w czeskim Velimiu, drugi natomiast do Austrii. Jednostka 847-001 rozpoczęła dynamiczne testy w Velimiu, natomiast 847-002 testy w komorze klimatycznej w Centrum Badawczym RTA w Wiedniu.

Mimo, że pierwszy pociąg dla Českich drah dopiero co rozpoczął jazdy testowe, to i tak wczoraj przedpremierowo pociąg przetestował Minister Transportu Czech Martin Kupka.

PESA Bydgoszcz rozpoczęła testy jednostek dla Kolei Czeskich na torze w Velimiu. Pojazd zdobyło już nagrodę wzorniczą  Dobry Wzór 2022 przyznawaną przez Instytut Wzornictwa. Koleje Czeskie zakontraktowały łącznie 76 jednostek, pierwsze pojazdy powinny zostać oddane do użytku w tym roku – poinformował Minister Transportu Czech.

Zgodnie z założeniami Pesy, pojazd powinien dopiąć sprawy związane z uzyskaniem homologacji w okolicach września. Tym samym wraz z wejściem w życie nowego rocznego rozkładu jazdy 2023/2024 pociągi powinny zadebiutować na regularnych trasach.

Przewidujemy uzyskanie homologacji w okolicach sierpnia i września. Na koniec roku pociągi powinny wyruszyć na trasę z pasażerami – informował we wtorek Krzysztof Zdziarski, Prezes Zarządu Pesa Bydgoszcz.

Przypomnijmy, że Czesi zamówili już 76 pojazdów serii 847 od bydgoskiego producenta. W ramach umowy ramowej mogą jeszcze domówić 84 pociągi i wszystko wskazuje na to, że złożą kolejne zamówienie, ponieważ Koleje Czeskie miały zaciągnąć pożyczkę na zakup kolejnej partii spalinowych zespołów trakcyjnych od Pesy – więcej informacji.

Podobne artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuję Polityka prywatności