NaKolei.pl WiadomościPrzewozy towarowe CTL straci certyfikat bezpieczeństwa? UTK wszczął postępowanie po kontroli. CTL odpowiada

CTL straci certyfikat bezpieczeństwa? UTK wszczął postępowanie po kontroli. CTL odpowiada

Redakcja
Fot. CTL

Po wrześniowym zdarzeniu kolejowym na stacji Łowicz Główny inspektorzy UTK przeprowadzili kontrolę u przewoźnika CTL Logistics sp. z o.o. Liczne zaniedbania i nieprawidłowości w systemie zarządzania bezpieczeństwem stwierdzone podczas kontroli przesądziły o wszczęciu postępowania administracyjnego o cofnięcie certyfikatu bezpieczeństwa.

Prezes Urzędu Transportu Kolejowego wszczął z urzędu postępowanie administracyjne w sprawie cofnięcia certyfikatu bezpieczeństwa przewoźnikowi CTL Logistics sp. z o.o. Powodem były liczne nieprawidłowości stwierdzone w trakcie kontroli przeprowadzonej u przewoźnika w zakresie funkcjonowania systemu zarządzania bezpieczeństwem. Kontrola w spółce była reakcją Prezesa UTK na zdarzenie kolejowe, do którego doszło na stacji Łowicz Główny. 9 września 2021 r. na skutek niezatrzymania się przed semaforem wskazującym sygnał „stój” i najechania na wykolejnicę doszło do wykolejenia lokomotywy i jednego wagonu pociągu przewoźnika CTL Logistics sp. z o.o. Maszynista, który spowodował wypadek był w stanie nietrzeźwym i nie posiadał uprawnień do prowadzenia pociągu.

Przeprowadzona przez inspektorów UTK po zdarzeniu kontrola wykazała liczne nieprawidłowości i zaniedbania w funkcjonowaniu systemu zarządzania bezpieczeństwem w następujących obszarach:

  • zarządzania kwalifikacjami i stanem psychofizycznym pracowników,
  • zarządzania ryzykiem,
  • podziału obowiązków oraz monitorowania prawidłowości wykonywania powierzonych działań,
  • zarządzania dokumentacją.

Prezes UTK przypomina, że każdy pracodawca przed zatrudnieniem maszynisty, powinien sprawdzić status jego licencji za pomocą Systemu Obsługi Licencji Maszynisty (SOLM).

CTL odpowiada

CTL Logistics wydał oficjalny komunikat w sprawie.

Decyzja Prezesa Urzędu Transportu Kolejowego o wszczęciu z urzędu postepowania administracyjnego w sprawie cofnięcia certyfikatu bezpieczeństwa jest dla nas  niezrozumiała i stanowi ogromne zaskoczenie – czytamy w komunikacie W dniu 13 października otrzymaliśmy protokół kontroli, która prowadzona była w Spółce od 9 do 28 września 2021 roku. Zgodnie z obowiązującymi przepisami jako jednostce kontrolowanej przysługuje nam prawo do wniesienia zastrzeżeń w ciągu 14 dni od daty otrzymania protokołu czyli do 27 października. Niestety, dzień po otrzymaniu wspomnianego protokołu otrzymaliśmy przedmiotową decyzję Prezesa UTK.

Jak zaznacza CTL, zarząd spółki wspiera inicjatywy Urzędu Transportu Kolejowego mające na celu poprawę bezpieczeństwa przewozów kolejowych.

Jesteśmy jednym z sygnatariuszy programu „Kultury Bezpieczeństwa w transporcie kolejowym” realizując szereg działań ukierunkowanych na zapobieganie wypadkom oraz uwzględniających wpływ czynnika ludzkiego. Jednak kształtowanie pożądanej kultury bezpieczeństwa jest procesem ciągłym a dla uzyskania trwałej zmiany zachowań konieczny jest czas. Dotychczasowe kontrole UTK, wskaźniki wypadkowości w tym zero wypadków w 2020 roku świadczą o tym jaką pracę już wykonaliśmy – czytamy.

CTL wierzy, że tak zdecydowane kroki prezesa UTK nie przekreślają możliwości współpracy z Urzędem celem wyjaśnienia wszelkich wątpliwości związanych z ostatnią kontrolą i wypracowaniem wspólnie rozwiązań, które w przyszłości wyeliminują jakiekolwiek sytuacje zagrażające bezpieczeństwu na kolei.

Wnikliwie analizujemy wszystkie zastrzeżenia wskazane w protokole kontroli i deklarujemy dołożenie wszelkich starań aby je wyeliminować – tłumaczy CTL. – Pragniemy zapewnić naszych Klientów, że świadczone przez Spółkę usługi przebiegają zgodnie z planem i niezależnie od przedmiotowej decyzji Prezesa UTK Spółka niezmiennie realizuje przewozy kolejowe wywiązując się ze swoich zobowiązań kontraktowych.

Skomentuj ten artykuł

Podobne artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Rozumiem Polityka prywatności