Przewozy pasażerskie Wywiady
Partnerzy działu

Chraniuk: Nie wycofamy obowiązkowej rezerwacji miejsc na czas trwania epidemii

Chraniuk: Nie wycofamy obowiązkowej rezerwacji miejsc na czas trwania epidemii Fot. Adrian Izydorek / NaKolei.pl

PKP Intercity nie przewiduje wycofania się z obowiązkowej rezerwacji miejsc w pociągach. Jak tłumaczy Prezes PKP Intercity Marek Chraniuk, powód jest prosty – chodzi o bezpieczeństwo pasażerów.

4 czerwca 2020 r. PKP Intercity wprowadziło obowiązek rezerwacji miejsc we wszystkich kategoriach pociągów. Wszystko to z uwagi na pandemię koronawirusa.

Rezerwacja kosztuje symboliczną złotówkę. Jak tłumaczy przewoźnik powodem wprowadzenia poboru opłaty stały się sytuacje, kiedy to pasażerowie pobierali miejscówki na kilka różnych pociągów tego samego dnia, po czym korzystali tylko jednej z nich. Tym samym reszta miejsc była sztucznie blokowana, przez co nie mogli z nich skorzystać inni podróżni.

Wprowadzenie obowiązkowej rezerwacji pozwoliło przewoźnikowi na lepsze kontrolowanie napełnienia składów, tak aby nie dochodziło do ich przepełnienia – co jest niewskazane z uwagi na panującą pandemię koronawirusa.

Chcemy mieć maksymalnie sto procent wypełnienia pociągu i myślę, że pasażerowie są wówczas bardziej zadowoleni, niż gdyby liczba ta była większa od łącznej liczby miejsc siedzących – powiedział Marek Chraniuk, Prezes Zarządu PKP Intercity.

PKP Intercity stawia na bezpieczeństwo pasażerów. Mamy obecnie okres wakacyjny, pamiętajmy o czasem spotykanym widoku, kiedy to natłok pasażerów był tak duży, że niejednokrotnie wielu z nich decydowało się na podróż na korytarzu wagonu, nie korzystając z rezerwacji miejsc.

Jak poinformował Prezes PKP Intercity, przewoźnik nie zrezygnuje z obowiązkowej rezerwacji na czas trwania epidemii koronawirusa.

Dbamy o bezpieczeństwo podróżnych. Myślę, że obowiązkowa rezerwacja miejsc jest przez pasażerów już akceptowalna. Na pewno z tego nie wycofamy się w trakcie epidemii koronawirusa – zadeklarował Marek Chraniuk, Prezes Zarządu PKP Intercity.

Obecnie do dyspozycji pasażerów jest już ponad 400 połączeń PKP Intercity. Przewoźnik zapewnił, że podejmuje liczne działania zapewniające bezpieczeństwo podróży. Każdy pociąg jest dezynfekowany i czyszczony po zakończeniu przejazdu.

Bez zwolnień mimo pandemii i ciężkiej sytuacji

Pandemia koronawirusa wywołała ogromne straty w transporcie, szczególnie przewozach pasażerskich. Z uwagi na panujące obostrzenia liczba pasażerów zmniejszyła się o 85-95%. Wtedy to PKP Intercity wstrzymało większość swoich połączeń, które sukcesywnie były odmrażane.

Mimo ciężkiej sytuacji, Spółka zdecydowała o zachowaniu w stu procentach swojej kadry. Pracownicy administracyjni zostali odesłani do pracy zdalnej, a kadra obsługi pociągów z uwagi na brak realizowanych przewozów mogła w tym czasie odpocząć w domu.

Człowiek jest najważniejszy, wykształcenie pracownika kosztuje. Wiadomo, że jest luka pokoleniowa, my nie chcemy i nie możemy sobie pozwolić na utratę wykształconych osób. Będziemy nadal zachęcać ludzi do pracy na kolei – powiedział Prezes PKP Intercity, Marek Chraniuk.