Tabor Wiadomości
Partnerzy działu
partner-dzialu-logo-pesa

Chińczycy stworzyli potwora-lokomotywę. 108 wagonów, 11 700 ton – wszystko ciągnięte jedną lokomotywą [ZDJĘCIA]

Chińczycy stworzyli potwora-lokomotywę. 108 wagonów, 11 700 ton – wszystko ciągnięte jedną lokomotywą [ZDJĘCIA] Fot. CRRC

Chińczycy testują swoją lokomotywę, którą  nazywają “Królem mocy” (“King of power”-ang.) pod ekstremalnym obciążeniem – 108 pełnych wagonów o łącznej masie brutto blisko 12 tysięcy ton. Mimo wszystko wydawałoby się, że to żaden problem dla lokomotywy długiej na 106 metrów!

Chiński producent CRRC Zhouzhou pochwalił się, że ich lokomotywa, którą nazywają “Królem mocy” na testach pociągnęła 108 wagonów wypełnionych kruszywem o łącznej masie brutto 11 700 ton! Cały skład rozciągał się na 1 455 metrów.

Osiem takich lokomotyw trafi do China Shenhua Energy – chińskiej spółki węglowej. Lokomotywa ta oparta jest na systemach lokomotywy HXD1, a ta natomiast produkowana od 2006 roku opierała się na konstrukcji lokomotywy Siemensa – Eurosprinter.

Testowana pod ekstremalnym obciążeniem lokomotywa jest wersją rozwojową wcześniejszych osiągnięć inżynieryjnych. Pojazd oprócz przydomka “Król mocy” nazwany został Shen-24. Pierwsza taka jednostka zjechała z linii produkcyjnej CRRC pod koniec lipca 2020 roku.

Shen-24 jest długi na 106 metrów, co wiąże się z tym, że wyposażona została w 24 osie! Lokomotywa wykazuje się siłą rozruchową o sile 2 280 kN. Dla porównania, ostatnio lokomotywa Newagu pobiła rekord maksymalnej siły pociągowej na torze testowym w Czechach – było to 420 kN (więcej informacji). Co więcej, prędkość konstrukcyjna Shen-24 to 120 km/h. W całym pojeździe znajduje się 6 członów.

Fot. sasac.gov.cn
Fot. CRRC
największa lokomotywa
Fot. CRRC
CRRC lokomotywa
Fot. CRRC
Shen-24
Fot. CRRC