Czeski przewoźnik towarowy kupił dziesięć kolejnych lokomotyw Vectron od Siemens Mobility. Zakup nowego taboru realizowany jest z myślą o dalszej ekspansji za granicą.
Jak poinformował dziennik Zdopravy.cz, czeski przewoźnik towarowy ČD Cargo zamówił kolejne, nowe lokomotywy od Siemensa. Będą to wielosystemowe Vectrony dopuszczone do eksploatacji w Holandii i Belgii, czyli tam gdzie czeski przewoźnik planuje dalszą ekspansję.
Od dawna mamy dobre doświadczenia z lokomotywami Siemens Vectron prowadzące nasze pociągi. Ich zakup umożliwi nam realizację jednego z czterech strategicznych filarów ČD Cargo, jakim jest ekspansja zagraniczna. Chcemy wykorzystać nowe lokomotywy do prowadzenia pociągów w kolejnych krajach o atrakcyjnym potencjale – Holandii i Belgii – powiedział Tomáš Tóth, prezes zarządu ČD Cargo.
Zamówione lokomotywy to Vectrony w wariancie A54, gdzie oprócz Czech homologowane są na m.in. Niemcy, Polskę, Austrię, Węgry, Słowację, Szwajcarię oraz wcześniej wspomnianą Belgię i Holandię.
Jak zaznacza Zdopravy.cz, ČD Cargo jest pierwszym czeskim klientem Siemensa, który kupuje Vectrona z homologacją na Belgię. Nowe jednostki mają być budowane w zakładzie Siemensa w Monachium. Pierwsze dostawy zaplanowano w drugiej połowie 2024 roku. Łącznie Czesi zamówili 10 Vectronów, w ramach przetargu ogłoszonego w kwietniu br.
Czeski przewoźnik jest obecnie właścicielem 12 Vectronów MS w wariancie A01 – czyli bez możliwości obsługi w Holandii i Belgii, ale za to z opcją na realizację przewozów w Bułgarii. Pozostałe Vectrony eksploatowane przez ČD Cargo są wykorzystywane na podstawie leasingu. Pod koniec zeszłego roku ČD Cargo kupiło także dwie lokomotywy Vectron AC z dieslowskim modułem. Podsumowując, łącznie CD Cargo będzie właścicielem 24 Vectronów.
Warto wskazać, że w marcu br. Ceske drahy realizujące przewozy pasażerskie zakupiły 50. Vectronów od Siemensa. Więcej informacji: Siemens Mobility z ogromnym kontraktem na lokomotywy Vectron dla Kolei Czeskich