Działania

Przy dworcu Bydgoszcz Główna powstała stacja ładowania samochodów elektrycznych

Przy dworcu Bydgoszcz Główna powstała stacja ładowania samochodów elektrycznych fot. PKP TELKOL

29 lipca 2019 roku przy udziale Władz Państwowych i Zarządów firm z Grupy PKP odbyło się uroczyste otwarcie kolejnej stacji ładowania pojazdów elektrycznych, tym razem w Bydgoszczy.

Projekt jest częścią Programu rozwoju elektromobilności – jednego z filarów Rządowego Planu na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju realizowanego przez PKP TELKOL wspólnie z PKP S.A. i KZŁ Bydgoszcz, poprzez budowę stacji ładowania samochodów elektrycznych zlokalizowanych przy wybranych Dworcach PKP.
Spółka PKP TELKOL, jak poprzednio w systemie projektuj/buduj wykonała zewnętrzne linie zasilające do stacji ładowania samochodów elektrycznych przy Dworcach PKP oraz odnowiła i oznakowała miejsca parkingowe przy stacjach ładowania. Dzisiejsze otwarcie jest przykładem pokazującym potencjał i sprawność spółki ponieważ odbyło się ono półtora miesiąca przed planowanym terminem.

Dworzec Główny w Bydgoszczy wiąże się również ze Strategią PKP TELKOL sp. z o.o. na lata 2018-2022. Zakłada ona rozwój oferty usługowej, w ramach której zaplanowano wprowadzenie usługi kompleksowej obsługi dworców kolejowych. Ambicją spółki jest także oferowanie nowoczesnych rozwiązań wspierających podróżnych oraz optymalizujących kosztowo utrzymanie nieruchomości. Współpraca PKP S.A. i PKP TELKOL sp. z o. o. zaowocowała uruchomieniem 1 kwietnia 2019 roku pilotażowego Projektu Kompleksowej Obsługi Utrzymaniowej na Dworcu Bydgoszcz Główna.

Przejęcie przez PKP TELKOL usługi utrzymania tego kompleksu dworcowego to dla PKP S.A. oszczędności w wysokości około 10% rocznie w porównaniu do dotychczasowego modelu zlecania usług. Wprowadzone przez PKP TELKOL w Bydgoszczy zmiany uzyskują bardzo dobre oceny PKP S.A.

W ramach projektu testujemy innowacyjne rozwiązania – aplikację mobilną Mój Dworzec opartą na beaconach bluetooth, wspierającą podróżnych (w tym niepełnosprawnych) w nawigowaniu po dworcu, umożliwiającą dostarczanie informacji, rozkładu jazdy, reklam.

Spółka opracowała usługę zdalnego, scentralizowanego zarządzania dworcami umożliwiającą zdalne otwieranie i zamykanie budynków, monitoring, systemy alarmowe, sygnalizacji włamania, zalania, pożaru etc.

Przygotowywana do wdrożenia jest usługa optymalizacji zużycia energii cieplnej w budynkach, oparta na inteligentnych i innowacyjnych rozwiązaniach, pozwalająca na uzyskiwanie oszczędności w wysokości 10 – 15% kosztów ogrzewania.