NaKolei.pl WiadomościEkonomia i rynek Bill Gates i Warren Buffett inwestują w kolej

Bill Gates i Warren Buffett inwestują w kolej

Mateusz Marczewski
Fot. Dimitrios Kambouris/Getty Images

Prezes Microsoftu Bill Gates okazał się być istotnym inwestorem w branży kolejowej. Magazyn Railway Supply informuje o tym w odniesieniu do Vgudok.

Jak informuje kanadyjski The Western Producer, najbogatszy człowiek na świecie (zajmujący 2 miejsce na globalnej liście Forbesa do 2020 roku) posiada największy pakiet akcji – 16,36% udziałów w Canadian National Railway Company, czyli jednej z największych firm kolejowych w Ameryce Północnej i na świecie. Drugi co do wielkości akcjonariusz, Massachusetts Financial Services Co. – kontroluje łącznie 4,79% akcji spółki. Największa część tych udziałów (14,28%) została nabyta, według publikacji Western Producer’a, za pośrednictwem Cascade Investment LLC, która jest w całości własnością Gatesa. Kolejne 2,08% akcji znajduje się w posiadaniu Bill & Melinda Gates Family Foundation Trust – fundacji prowadzonej przez Billa i jego (niedługo ex-) żonę.

Na koniec 2019 roku, Canadian National Railway Company znalazła się w pierwszej dziesiątce największych przewoźników kolejowych na świecie według portalu Railway Technology. Spółka wykazała w porównaniu z 2018 rokiem wzrost przychodów o 4,12%, do 11,8 mld dolarów. Choć w 2020 r. przychody spadły o 7%, czyli do 10,8 mld dolarów, to wolne przepływy pieniężne spółki (free cash flow) wzrosły w ciągu roku trzykrotnie, do 2,5 miliarda dolarów, co oznacza, że CN ma potencjał na post-pandemiczny wzrost przychodów. Chociaż autor artykułu The Western Producer ironicznie twierdzi, że Gates był największym właścicielem CN „nieświadomie”, to raczej nie był nieświadomy tego, co robili jego menedżerowie. W końcu Gates inwestuje w CN od 2006 roku, a jego łączna wartość inwestycji w firmę szacowana jest na 16,3 miliardy dolarów.

Barry Prentice, profesor Uniwersytetu Manitoba i były dyrektor Instytutu Transportu na tej uczelni, twierdzi, że kolej jest popularnym celem inwestycyjnym dla tak bogatych osób jak Gates. Na przykład Warren Buffett, numer 4 na liście Forbesa, jest właścicielem Burlington Northern Santa Fe Railway Company – największej kolei towarowej w Ameryce Środkowej. W opinii eksperta, koleje są dobrym ubezpieczeniem od inflacji.

Ludzie, którzy mają dużo pieniędzy, chcą je zainwestować w coś, co będzie miało [stabilną i pewną – przyp. red.] wartość – powiedział prof. Prentice.

Gates wie lepiej niż ktokolwiek inny, jak niestabilny może być świat wysokich technologii i jak ryzykowne mogą być inwestycje w hi-tech. Akcje spółek technologicznych w ostatnim czasie znów zaczęły szybko rosnąć. Ale inwestorzy pamiętają wczesne lata  dwutysięczne, kiedy nastąpił ogromny boom dot-comów. W latach 1995-2000 indeks NASDAQ, na którym notowane są akcje firm informatycznych i startupów, wzrósł o 400%, a w 2002 r. spadł o 75%, tracąc 5 bilionów dolarów kapitalizacji. Chociaż analitycy finansowi mówią teraz opinii publicznej, że taki scenariusz jest niemożliwy do powtórzenia, ludzie z solidnym kapitałem nadal uważają, że lepiej nie wkładać znacznego kapitału do jednego, zaawansowanego technologicznie koszyka.

Kolej jest bardzo ważna, a jej działalność jest stabilna. Kolej będzie trwała bez względu na wszystko – tak tłumaczy zainteresowanie koleją wśród miliarderów profesor Prentice.

Skomentuj ten artykuł

 

 

Podobne artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuję Polityka prywatności