Przewozy towarowe Wiadomości
Partnerzy działu

Przewozy towarowe

Przewozy towarowe · aktualności · statystyki · PKP Cargo· przewoźnicy. Na portalu NaKolei.pl publikujemy najnowsze informacje związane z: Przewozy towarowe.

Będzie dodatkowe przejście graniczne i więcej połączeń kolejowych z Białorusią!

Będzie dodatkowe przejście graniczne i więcej połączeń kolejowych z Białorusią! Fot. PKP S.A.

Spółki z Grupy PKP porozumiały się z kierownictwem Kolei Białoruskiej ws. uruchomienia dodatkowego przejścia granicznego dla potrzeb przewoźników towarowych od II kw. 2019 r. oraz zwiększenia liczby bezpośrednich połączeń pasażerskich od przyszłorocznego rozkładu jazdy- podało PKP S.A.

Jedną z kluczowych kwestii omawianych przez polską delegację z białoruskimi partnerami były szczegóły otwarcia kolejowego przejścia granicznego Czeremcha – Wysokolitowsk (Wysokie Litewskie) dla ruchu towarowego. Kursowanie pociągów zostanie wznowione w drugim kwartale 2019 r.

Podczas spotkania odbyły się konsultacje na temat rezerw zdolności przepustowych przejścia Terespol – Brześć, będącego najważniejszym punktem granicznym na szlaku łączącym Chiny z Europą, po którym odbywają się rosnące przewozy kontenerowe. Przedmiotem rozmów były również inwestycje mające na celu unowocześnienie stacji granicznych, w tym Terespola – czytamy w komunikacie.

W obszarze połączeń pasażerskich strony polska i białoruska uzgodniły uruchomienie dodatkowych pociągów kursujących od połowy czerwca do połowy lipca br., ułatwiających podróżowanie kibicom wybierającym się na II Igrzyska Europejskie. Dodatkowe pociągi kursowałyby w relacjach Warszawa – Brześć i Brześć – Warszawa.

Tematem przeprowadzonych rozmów był także rozwój siatki połączeń międzynarodowych w przyszłorocznym rozkładzie jazdy pociągów, który wjedzie w życie w połowie grudnia. Jedną z planowanych zmian jest uruchomienie nowego pociągu o nazwie “Batory” z Brześcia do Budapesztu, Pragi i Wiednia- czytamy.

W rozkładzie jazdy na sezon 2019/2020 planowane jest także kursowanie nowych, codziennych pociągów nr 125/126 w relacji Warszawa – Brześć – Warszawa.

Polskiej delegacji przewodniczył Krzysztof Mamiński, prezes zarządu PKP S.A. W spotkaniu wzięli również udział przedstawiciele zarządów spółek: PKP Polskich Linii Kolejowych, PKP Cargo, PKP Intercity i PKP Linii Hutniczej Szerokotorowej. Stronę białoruską reprezentował Władimir M. Morozow, szef Kolei Białoruskiej.

pc/ISBnews