Dawniej na kolei Kolej jest dla ludzi Wiadomości

24 maja inauguracja Dolnośląskiej Mapy Zabytków Techniki!

24 maja inauguracja Dolnośląskiej Mapy Zabytków Techniki!

Na Dolnym Śląsku mamy nowy szlak turystyczny! Jest nim Dolnośląska Mapa Zabytków Techniki, promująca ponad 20 obiektów związanych z industrialnym dziedzictwem regionu. Po zamkach, pałacach i ogrodach, także zabytki techniki doczekały się na Dolnym Śląsku swojego szlaku turystycznego- informuje Fundacja Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Ślaska. 

Uroczystość inauguracji Mapy połączona jest z kolejna edycją Festiwalu Zabytków Techniki ( 25-26 maja) i możliwością zwiedzania zabytkowych obiektów w promocyjnej cenie. Obiekty, które znalazły się na szlaku można odnaleźć na stronie www.mapazabytkow.pl

Dolnośląska Mapa Zabytków Techniki to nowy szlak turystyczny na Dolnym Śląsku, promujący obiekty będące częścią industrialnego dziedzictwa naszego regionu. Na Mapie znalazło się około 20 obiektów, które ze względu na swój charakter i pełnione funkcje stanowią przykład narodzin i rozwoju przemysłu na Dolnym Śląsku. Celem projektu Dolnośląska Mapa Zabytków Techniki jest ochrona najważniejszych, charakterystycznych dla Dolnego Śląska, śladów rozwoju gospodarczego i przemysłowego-czytamy w komunikacie.

Wszystkie obiekty, które znajdują się na Mapie, wezmą udział w tegorocznej edycji Festiwalu Zabytków Techniki, kiedy to można będzie zwiedzać je ze zniżką 10-20%, z okazji uroczystości otwarcia nowego szlaku turystycznego.

W imieniu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego oraz Fundacji Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w uroczystej inauguracji Dolnośląskiej Mapy Zabytków Techniki – nowego szlaku turystycznego na Dolnym Śląsku. Uroczystość z udziałem Marszałka Cezarego Przybylskiego oraz Piotra Gerbera, prezesa Fundacji Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska, odbędzie się w dniu 24 maja 2019 (piątek) o godzinie 10.00 w Dzierżoniowie, w zabytkowym Młynie Hilberta i będzie połączona ze zwiedzaniem zabytków techniki- informuje organizator wydarzenia.

Dolny Śląsk od stuleci był ważnym europejskim ośrodkiem gospodarczym, a intensywny rozwój regionu ściśle związany był z narodzinami rewolucji przemysłowej, której początki sięgają końca XVIII wieku. To tutaj już od XVIII wieku rozwijało się górnictwo węglowe, a koksownictwo należało do najlepiej rozwiniętych technologicznie w Europie. Włókiennictwo oparte o wełnę, len, a w końcu o bawełnę, należało do najważniejszych dziedzin gospodarczych Dolnego Śląska. Na przełomie XVIII i XIX wieku blisko 40% zatrudnionych pracowało przy wytwarzaniu tkanin. To na Dolnym Śląsku opracowano i wdrożono produkcję cukru z buraka cukrowego; w końcu XIX wieku region stał się największym producentem cukru w Europie. Skalę europejską osiągnął również przemysł maszynowy, szczególnie produkcja taboru kolejowego.

Bogactwo jakie przyniósł rozwijający się przemysł zaowocowało powstaniem wielu obiektów użyteczności publicznych, a także wspaniałych rezydencji i pałaców, a ich zagęszczenie jest wyjątkowe w skali Europy. Mapa Zabytków Techniki Dolnego Śląska ma służyć zachowaniu i prezentowaniu obiektów techniki charakterystycznych dla rozwoju Dolnego Śląska. Wszystkie obiekty będą w specjalny sposób oznakowane, podobnie jak i sama Dolnośląska Mapa Zabytków Techniki- czytamy.

Fot. Fundacja Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Ślaska
Fot. Fundacja Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Ślaska