Ekonomia i rynek Przewozy towarowe

Wyniki PKP CARGO. Spółka odnotowała wzrost przewozów w sierpniu br.

Wyniki PKP CARGO. Spółka odnotowała wzrost przewozów w sierpniu br. fot. PKP CARGO

Grupa PKP CARGO może się pochwalić wzrostem przewozów w sierpniu br. i to pomimo tego, że cały rynek kolejowy odnotował spadek masy przewiezionych ładunków.

Pociągi PKP CARGO przewiozły w sierpniu około 9,6 mln ton towarów, co oznacza wzrost o blisko 200 tys. ton w stosunku do sierpnia 2017 roku (2 proc.). Tymczasem, jak informuje GUS, rynek odnotował w tym czasie spadek transportowanych przez kolej wolumenów. Spadek o 110 tys. ton (0,5 proc.). Oznacza to więc, że pozostali gracze na rynku przewieźli w sierpniu br. o ponad 300 tys. ton mniej towarów niż w sierpniu 2017 roku.

Zwiększony udział w rynku

Z kolei w porównaniu do lipca br., w sierpniu nasze przewozy były wyższe o ponad 260 tys. ton (2,8 proc.). Dobre wyniki Grupy PKP CARGO spowodowały również, że nasz udział w rynku wzrósł w sierpniu do prawie 46 proc. Przed rokiem wynosił 44,7 proc.

Okres styczeń-sierpień 2018 roku: pociągi PKP CARGO przewiozły ponad 73,1 mln ton ładunków. To o niemal 3 mln ton więcej niż od stycznia do sierpnia 2017 roku. Wzrosła również w tym samym okresie praca przewozowa. Wzrost o ponad 500 tys. tkm – do 19 mln tkm. Tylko w sierpniu praca przewozowa wyniosła niemal 2,5 mln tkm, a nasz udział w rynku wzrósł do 49,2%, czyli o 1,4 p.p. więcej niż w lipcu br.

Grupa doceniona przez klientów

Na tle całej branży wyniki PKP CARGO prezentują się znakomicie. To jest efekt wszystkich wcześniejszych działań podjętych w Grupie, których celem było podniesienie konkurencyjności naszej oferty rynkowej. Klienci to zauważyli i docenili i mam nadzieję, iż w kolejnych miesiącach będziemy umacniali swoją pozycję w sektorze kolejowych przewozów towarowych w kraju i zagranicą. – komentuje Czesław Warsewicz, prezes PKP CARGO S.A.

Chodliwe kruszywo do budowy dróg i linii kolejowych

Warto dodać, że w sierpniu 2018 r. w porównaniu do lipca br., w PKP CARGO wzrosły przewozy kamienia. Wzrost o 129 tys. ton. Wynika to ze wzrostu zapotrzebowanie na kruszywa wykorzystywane do budowy dróg i linii kolejowych. Znacznie więcej (120 tys. ton) przewieźliśmy też węgla. Ten wynik z kolei był rezultatem odbudowywania przez elektrownie zapasów surowca przed okresem zimowym, oraz koksu (52 tys. ton). To wynikała z większego eksportu tego produktu przez polskie porty. Jeśli natomiast porównamy sierpień 2018 roku do sierpnia 2017 roku, to okaże się, że w transporty kamienia wzrosły w Grupie PKP CARGO o 224 tys. ton, a węgla o 187 tys. ton.

W górę idą też cały czas wskaźniki dotyczące przewozów intermodalnych. W sierpniu były wyższe o 23 tys. ton w porównaniu do lipca (4 proc.). W odniesieniu do sierpnia 2017 roku intermodal wzrósł o 36 tys. ton (ponad 6 proc.). Dane od stycznia do sierpnia 2018 roku: w stosunku do tego samego okresu 2017 roku przewozy intermodalne były wyższe w ujęciu masy o niemal 12 proc.