Strona główna » Wiadomości » Wracają obowiązkowe badania okresowe maszynisty. Będzie dłuższy czas oczekiwania

Wracają obowiązkowe badania okresowe maszynisty. Będzie dłuższy czas oczekiwania

Redakcja
Fot. PKP Intercity (ilustracyjne)

Od 1 lutego Kolejowa Medycyna Pracy ponownie zacznie przeprowadzać badania okresowe dla maszynistów. Dotychczas od początku pandemii badania utrzymywały swoją ważność bez konieczności przeprowadzania badań.

Od początku pandemii badania były przeprowadzane wśród osób ubiegających się o uzyskanie licencji maszynisty i świadectwa maszynisty, a także badania wstępne i kontrolne wynikające z przepisów Kodeksu pracy. Natomiast od 1 lutego powrócą badania okresowe dla:

– osób ubiegających się o zachowanie ważności licencji i świadectwa maszynisty,
– pracowników zatrudnionych na stanowiskach bezpośrednio związanych z prowadzeniem i bezpieczeństwem ruchu kolejowego,
– funkcjonariuszy straży ochrony kolei.

Badania mają być wykonywane z zachowaniem wymagań sanitarno-epidemiologicznych.

Badania będą przeprowadzane z zastosowaniem szczególnych rozwiązań i środków ostrożności w celu zapewnienia bezpieczeństwa badanych pracowników oraz służb medycznych; dodatkowe wymogi obejmują przede wszystkim konieczność zachowania wzmożonego reżimu sanitarnego, przeznaczenie odpowiednio zwiększonej ilości czasu na badanie jednostkowe, nakaz dokonywania pomiaru temperatury ciała osób zgłaszających się na badania, obowiązek wypełniania ankiet epidemiologicznych oraz ograniczenie liczby osób przebywających równocześnie w przychodni uwzględniające specyfikę danego obiektu – komunikuje Kolejowa Medycyna Pracy.

Dlatego też ilość przeprowadzonych badań w danej lokalizacji prawdopodobnie będzie ulegać zmianom, z uwagi na wymóg zastosowania wcześniej wspomnianych środków ostrożności. Jak zaznacza Kolejowa Medycyna Pracy, na badania będą przyjmowane jedynie osoby wcześniej umówione, mające zasłonięte usta i nos, po zdezynfekowaniu rąk, dokonanym pomiarze temperatury ciała oraz po prawidłowym wypełnieniu ankiety

PKP S.A. przypomina, że wyłącznie Pracodawcy – z uwzględnieniem specyficznych dla danego Pracodawcy potrzeb oraz zatrudnianych grup zawodowych – są uprawnieni do doboru oraz określania kolejności kierowanych na badania pracowników.

Należy podkreślić, że Ustawa w aktualnie obowiązującym brzmieniu umożliwia przeprowadzanie wskazanych powyżej badań nie nakładając jednocześnie na Pracodawców obowiązku żądania posiadania aktualnych badań profilaktycznych od pracowników ubiegających się o zachowanie ważności licencji i świadectwa maszynisty, zatrudnionych na stanowiskach bezpośrednio związanych z prowadzeniem i bezpieczeństwem ruchu kolejowego, prowadzeniem określonych rodzajów pojazdów kolejowych, zwrotniczych oraz funkcjonariuszy straży ochrony kolei; Ustawa przewiduje zachowanie ważności dotychczasowych badań przez okres 180 dni od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, w zależności od tego, który z nich zostanie odwołany później – czytamy w komunikacie Kolejowej Medycyny Pracy.

Podobne artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuję Polityka prywatności