Przewozy pasażerskie Tabor
Partnerzy działu

Wkrótce PKP Intercity odbierze pierwsze nowe wagony 175A-10. Będą w całości szare

Wkrótce PKP Intercity odbierze pierwsze nowe wagony 175A-10. Będą w całości szare Fot. Baza Wagonów Kolejowych

W najbliższym czasie park taborowy PKP Intercity zaczną wzmacniać pierwsze z 81 nowych wagonów produkowanych przez FPS H. Cegielski. Otrzymają one oznaczenie 175A-10. Będą one w całości szare, bez oznaczenia klasy wagonu paskiem nad oknami.

Jak zapowiadało PKP Intercity na początku lutego br., przewoźnik pozyska w najbliższych miesiącach nowe wagony, które produkuje FPS H. Cegielski. PKP Intercity łącznie zamówiło 81 wagonów 174A-10, za kwotę blisko 700 milionów złotych brutto. Zamówienie obejmuje dostawę:

  • 27 wagonów 2 klasy bezprzedziałowych,
  • 27 wagonów 2 klasy z przedziałami,
  • 10 wagonów 2 klasy bezprzedziałowych z miejscami na rowery,
  • 10 wagonów 2 klasy dostosowanych do przewozu osób niepełnosprawnych,
  • 7 wagonów 1 klasy przedziałowych.

Jak informuje Baza Wagonów Kolejowych, w 10 wagonach umieszczonych zostanie po 8 wieszaków na rowery. Jest  największy projekt, nad którym pracuje obecnie Fabryka Pojazdów Szynowych. Na zamówienie podstawowe składa się 55 jednostek, kolejne 26 producent dostarczy w ramach opcji. Jak podał Hubert Stępniewicz w styczniu 2020 roku, pierwsze wagony przechodziły właśnie wtedy crash testy.

Według deklaracji ówczesnego Prezesa FPS H. Cegielski, pojazdy miały zostać dostarczone jeszcze w ubiegłym roku – mówiono nawet o kilkudziesięciu gotowych sztukach. Obecnie Baza Wagonów Kolejowych podzieliła się zdjęciami wagonu drugiej klasy 175A-10, który już wkrótce ma zostać przekazany przewoźnikowi PKP Intercity. Jak można zwrócić uwagę, nie zauważymy zielonego paska nadokiennego, który określał klasę wagonu. Malowanie wagonu będzie niemalże w całości szare.

Równoległy projekt wagonów dla wojska

175A-10
Fot. Baza Wagonów Kolejowych